АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
А ако говорим, например, за плановете до 2027 г., очакваме, в съответствие с прогнозата за социално-икономическото развитие на нашата страна, ръст на брутния вътрешен продукт от около 13%“ - каза вицепремиерът.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Този зимен туристически сезон – между декември и края на март, България очаква около 3,1 млн. чуждестранни посетители, докато през миналия техният брой е бил 2,9 млн. Това каза в интервю Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма.
В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.
През 20-те и 30-те години на миналия век особено важни за Нидерландия са били текстилната и хранително-вкусовата промишленост, както и корабостроенето.
Според горепосочените тенденции и прогнози България разполага с всички ресурси, които да доведат до доста приходи от винен туризъм и да го насърчат. Можем да се възползваме от такива нагласи и нужди, които вече съществуват в света, единственото, което може би ни липсва, е да разказваме убедително и последователно нашата винена история.
Към момента по програмата са договорени 622,4 млн. лв. (10% от бюджета на ПРР), разплатени са 194,3 млн. лв. или 3% от бюджета на програмата. Ресурсът за развитие на десетте най-големи града и 40-те по-малки общини е около 3,5 млрд. лв., от които малко над 3 млрд.лв. са безвъзмездни средства.
Те са в областта на енергетиката, транспорта, фармацевтичната и хранителната промишленост, регионалното и общинското развитие, водоснабдяване и канализация, третиране на битови отпадъци, околна среда, здравеопазване, сателитни технологии, научно изследователски и развойни дейности и др.
Производители на козметика, на био тор и на мебели са големите победители в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“. ESG политиките и устойчивото развитие бяха фокус в дванадесетото издание на състезанието, инициатива на Fibank.