АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Програмата на кабинета: Акценти & оригинал
06:40 | 27.01.2015 1458 коментари 0
Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 -2018 г. бе приета и публикувана официално. Някои от основните акценти в нея:
1. Запазване на валутния борд до влизането ни в еврозоната. Във връзка с подготовката за членство:- Създаване на Междуинституционален координационен съвет за осъществяване на дейностите за успешно въвеждане на единната валута в България;
2. Кандидатстване за влизане в еврозоната и в Единния банков надзорен механизъм на ЕС:
- План за действие и да се осъществява мониторинг на изпълнението на предвидените мерки.
- Доклад за стартиране на процедура за подготовка за кандидатстване и отправяне на искане до Европейската централна банка за установяване на тясно сътрудничество в рамките на Единния надзорен механизъм .
3. Доверието в БНБ ще бъде възстановено чрез:
- Законодателни и кадрови промени;
- Рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и изготвен законопроект, транспониращ европейската директива в тази сфера;
- Правомощията на БНБ ще бъдат ревизирани и ще бъде създаден орган за преструктуриране.
4. Запазване на данъчната система и ниския дял на преразпределения от държавата БВП. - Провеждане на дебат за цялостната данъчна политика и реформи в данъчната система по отношение на данъчните преференции;
- Въвеждане на данък върху операциите на капиталовите пазари след анализ на практиката на данъчно облагане на капиталовите пазари в други държави-членки на ЕС.
5. Ограничаване на участието на офшорните компании в българската икономика.
6. Обединение на НАП и Агенция "Митници":
- До 2018 г. приходите от акцизи спрямо 2014 г. трябва да нараснат с 9,4 процента (4 440 млн. лв.) чрез повишаване цените на цигарите до достигане на минималните нива на акцизните ставки в ЕС в съответствие с договорения преходен период.
- Разработване на Национална стратегия за превенция и борба с митническите, данъчните и осигурителните измами и ежегодно изготвяне и изпълнение на Програма за спазване на законодателството и намаляване на нивата на риск.
7. Финансова децентрализация на общините и въвеждане на механизми да провеждане от тях на собствена икономическа политика.
- Ще бъдат променени механизмите за разпределение на средствата за изравнителна субсидия за общините, за целева субсидия за разпределение на капиталовите разходи и за средства за зимно поддържане.
- Специални условия и ред за управление ще има за общини с финансови затруднения.
8. Българските малки и средни предприятия ще бъдат насърчавани чрез Българската банка за развитие, към която ще бъде създаден Фонд за капиталови инвестиции за осигуряване на преференциално дялово финансиране за МСП с ускорен растеж.
9. Въвеждане на гъвкаво минимално почасово заплащане, търсене на възможности за нарастване на пенсиите, съобразяване на пенсионната реформа с демографските и социално-икономическите характеристики на страната.
- Промени в Закона за семейните помощи за деца с цел насърчаване на отговорното родителство и подкрепа на тридетния модел с висок интензитет на подпомагане до трето дете.
- Приемане на Национална програма за противодействие на демографската катастрофа, както и разработване на Национална стратегия за насърчаване на активния живот на възрастните хора.
- Промяна на механизма на изплащането на целевите социални помощи, мерки за намаляване на нископлатените работници, нов модел на медицинска и социална оценка на вида и степента на увреждане.
- Съгласуване на механизъм за определяне размера на минималната работна заплата, преглед и анализ на договарянето на минималните осигурителни доходи и разработване на Концепция на политиката по доходите от труд също са сред заложените правителствени цели.
- Политики за възстановяване на заетостта сред самонаетите и семейните фирми, намаляване на безработицата сред младежите, изработване на индивидуални социални оценки на социално слаби български граждани и търсене на възможност за включването им в заетост.
- Оптимизиране на социалното подпомагане чрез по-добра целенасоченост на социалните помощи е сред целите на правителството в областта на социалната политика.
- Предвижда се промяна на на механизма на изплащането на целевите помощи за изработване, покупка и ремонт на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия.
- Предвижда се да бъде изготвен анализ за идентифициране на обхвата на "работещите бедни" по региони, както и разработване на мерки за намаляване дела на нископлатените работници.
10. Очаква се промяна на Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ) за определяне на гъвкави мерки за неравнопоставените групи и създаване на нов механизъм за финансиране.
11. Актуализиране на методиката за кандидатстване на работодателите за разкриване на работни места по програми.
12. Предложение за промяна на Кодекса на труда с цел регламентиране на самостоятелен трудов договор за обучение чрез работа (дуално обучение).
13. Правителството планира да се регламентира нормативно основание на създаването на трудово досие за работник или служител при постъпване на работа, в което да се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването и прекратяването на трудовото правоотношение.
14. Осигуряване на подкрепа за малкия и среден бизнес за разкриване на нови работни места е записано още в правителствената програма. Сред заложените мерки са:
- Финансово подпомагане на безработни за създаване на микропредприятия;
- Финансиране на обучения на заети в микро и малки предприятия – 4 000 души, включени в обучение;
- Осигуряване на финансова подкрепа за микропредприятия чрез субсидиране на първите пет разкрити работни места - осигурена заетост на 2 000 безработни;
- Финансиране на обучения за придобиване или актуализиране на знанията, уменията и компетентностите на безработни, съвместно с национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите - 30 000, включени в обучение.
15. Намаляване на безработицата сред младежите, като предвидените мерки са програми, чрез които се осигуряват възможности за младежите в срок до 4 месеца от оставане без работа или напускане на системата на образованието да бъдат включени в заетост, образование или обучение:
- Целта е не по-малко от 10 000 младежи на възраст до 25 години да бъдат включени в заетост, образование или обучение. Предвидено е за 8 000 безработни младежи да бъде осигурена възможност за стажуване или обучение по време на работа в изпълнение на Схема "Младежка заетост" по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020. Пълният текст на правителствената управленска програма можете да прочете тук. Снимка: МС
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg