АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Анализът показва, че бизнес познанията в сферата на финансите (5%), управление на заинтересовани страни (бел. ред. в оригинал stakeholders management) (6%) и управление на проекти (7%), са критични за разбирането и представянето на бизнес казуси пред ръководството.
Запазва се интересът към обучение за монтьори на транспортна и на подемно-транспортна техника (над 11000 лица), програмисти (около 4000 лица). Два пъти по-голям е броят на обучаващите се за компютърната анимация (630 лица).
България е сред четирите държави в света, в които програмистите демонстрират най-голямо разнообразие от познания и интереси в различните технологии, съобщава международната компания DataArt, като се позовава на статистика от платформата Skillotron. Чрез тази платформа софтуерни специалисти от различни части на света могат да тестват своите умения и знания.
Главен координатор и отговорник по изпълнението на проекта ще е Гимназията по компютърно програмиране и иновации. В разработката ще участват нейните ученици, учители, ментори от IT компаниите в училищното настоятелство, експерти от двата местни университета, както и ученици-програмисти от други училища в града.
Повече от три четвърти (77%) от румънските ИТ специалисти, живеещи в чужбина, обмислят връщане в Румъния, казва директорът на човешките ресурси в DB Global Technology Юлия Църмачия.
От разговорите с програмисти става ясно, че атмосферата е от ключово значение, тъй като специалистите прекарват голяма част от работните дни в офиса.
Завършващите ученици ще могат както да продължат своето образование във ВУЗ в произволна област, също така и да започнат работа като младши програмисти с ограничено работно време. По този начин младите хора ще имат възможност да натрупат реален практически опит, изградят ценни умения за ефикасно и ефективно изпълнение, и поемане на отговорности и работа в екип.
България се нарежда на 12-о място сред страните с най-талантливи програмисти. Нашите разработчици изпреварват колегите си от Германия, САЩ и Великобритания, които са съответно на 14-о, 28-о и 29-о място.
Засилен интерес на германски работодатели към българския трудов пазар през последните месеци се наблюдава и в други професионални направления. Над 50 са офертите за компютърни специалисти – програмисти, администратори, графични графици и др.
Финландия, чийто някога известен технологичен сектор закри 15 000 работни места с изчезването на бизнеса с мобилни телефони на Нокиа, се бори да попълни хиляди свободни места за програмисти, защото ѝ липсват хора с нужните умения.