АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сградата на Детска градина "Атанас Неделчев" в град Бяла черква вече отговаря на най-високите изисквания за енергийна ефективност в клас "А", съобщиха от пресцентъра на Община Павликени. Това е резултат от реализиран проект на обща стойност 707 651,50 лв.
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
Ще бъдат санирани 63 многофамилни жилищни сгради в областта. В резервния списък по процедурата са включени още 111 проекта на обща стойност малко над 144 млн. лв.
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Направен е изборът на фирми, които ще извършат енергийна ефективност на девет многофамилни жилищни сгради в Хасково. Санирането е по програмата на МРРБ и Община Хасково. Финансирането е в размер на близо 14 милиона лева.
СБ представи своята годишна класация, базирана на обновеното й проучване относно условията за развитие на бизнес в 50 страни. Докладът е озаглавен "Готовност за бизнес" (Business Ready). Класацията e базирана на три основни показателя: "качество на нормативната уредба", "ефективност на публичните услуги" и "оперативна ефективност".
Две нови дружества под шапката на МЕ, отпадане на вече заложени проекти в НПВУ и пренасочване на такива в предлаганата нова глава “РиПауърИЮ“ (RePowerEU), предвиждаща инвестиции в критична електропреносна инфраструктура и енергийна ефективност на обществени и частни сгради.
Актуализираната оценка идва само три месеца след предишната и е поредно признание за институцията, като потвърждава нейната ефективност, стабилна капитализация, повтаряща се рентабилност и силни финансови показатели, се отбелязва в съобщението.
Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.
В София се проведе международен семинар "Умения и знания за интелигентни и високоефективни сгради", организиран от екипа на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и техните партньори по международните проекти OutPHit, nZEB Ready, SMART2 и DiVIRTUE.