АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Средната пенсия за старост през 2025 г. ще се увеличи със 7,5%, до 24,1 хиляди рубли. Според проучвания руснаците смятат пенсия от 110 хиляди за приемлива. търкайте. Ако през 2023-2024 г. доходите на работещите в страната са се увеличили с натрупване от 32%, то пенсиите - само със 17%.
С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.
Единият е "упълномощена банка" да превежда средства в рубли, постъпващи от трети лица с цел разплащане от чуждестранна компания за руски газ. Вторият е вид бартер - задълженията за разплащане за газ да бъдат напълно или частично прекратявани чрез зачитане на насрещни искания на руския доставчик по негова инициатива.
В проекта на бюджета за догодина 13,5 трлн. рубли (близо 135 млрд. долара) са заделени за отбрана, което е една трета от всички разходи или 6,3% от БВП, което е най-големият процент от края на Студената война. Предложените поправки подсказват, че това число може дори да е по-високо.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.
Държавният монополист посочва, че чистата му печалба през първите 6 месеца на 2024 г. е достигнала над 1 трилион рубли (10,88 млрд. долара). Този резултат е постигнат благодарение на повишения износ на природен газ, както и заради снижаване на производствените разходи, посочва "Газпром".
Приходите в руския бюджет от продажби на нефт и газ през януари-юли възлизат на 6,8 трилиона рубли, което е с 61,6% повече от миналата година. Това се доказва от информация на уебсайта на МФ на РФ. Увеличаването на приходите в бюджета от износа на въглеводороди е свързано преди всичко с поскъпването на руския петрол, отбелязва ведомството.
Новият собственик е Стокман (Stockmann). Цената на сделката не е оповестена. Руските корпоративни документи обаче показват, че сделката е приключила на 2 август и че "Стокман" притежава 100% от филиала на германската компания с номинална стойност от 40 милиона рубли (470 588 долара).
Премиерът Михаил Мишустин подписа указ за отпускането на средствата, като финансирането е предназначено за Бурятия, Якутия, Забайкалски, Камчатски, Приморски и Хабаровски територии, Еврейската автономна област и Чукотския автономен окръг.
Близо 90% от руския внос вече се урежда в рубли и китайски юани. Западните санкции принудиха вносителите да се откажат от долари и евро, но те се оплакват от трудности. "Юаните вървят зле", признава един от тях.