АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Продавач и купувач с общ брокер
10:30 | 15.11.2012 614 коментари 0
Специално за EconomyNews.bg от ceb.bg
Напълно възможно е купувачът и продавачът да бъдат представлявани от един и същ брокер. Конфликт на интереси не може да има, твърди консултант Енчо Коринов. Брокерът получава комисионна, само ако сделката се осъществи. Той не е консултант, получаващ възнаграждение независимо от крайният резултат.
Целта е интересите на продавач и купувач да се съвместят при най-добри условия за всяка от страните. В противен случай сделка и съответно доход за посредника няма да има. Посредникът не се бори с противник и не цели конфронтация, а от там и защита. Неговата цел е да обедини интересите, за да се получи продажбата.
Според брокер Емилиян Кърчев работата е един и същ брокер е възможна само при едно единствено положение – брокерът да не е професионалист. Специалистът е на мнение, че даже е желателно брокерът да комуникира и с двете страни. Така се скъсява пътят на комуникация, изчезва дозата съмнение, подходът е по-гъвкав и калкулативен. Преговорите също вървят много по-леко. Ако очаквате от брокера да ви помогне за договаряне на условия, е много вероятно да се стигне до конфликт на интереси, смята консултант Георги Палпурин. А в случай, че и ответната страна очаква същото – е направо неизбежно. Ако вие си водите преговорите и сте наясно къде са конфликтните точки и как да изкарате максимума за себе си от сделката, а брокерът се явява като медиатор при договарянето, няма проблем. В този случай обаче не е хубаво брокерът да е наясно бързате ли за продажбата, каква е долната граница, при която сте готов да продавате, притиснат ли сте за средства и т.н. Респективно, ако купувате – каква е горната ви граница, колко държите на имота, имате ли срок за нанасяне и друга информация, която би била полезна на ответната страна, Ако брокерът не е нает да защитава материален интерес, тя не би трябвало да му е необходима. Палпурин е на мнение, че брокерът все пак ще се чувства много по-комфортно, ако работи само с едната страна по дадена сделка. Така няма да се раздвоява и гони интереса само в една посока. Брокерът е посредник. Посредник означава лице, което съдейства и помага на страните да постигнат съгласие и взаимно удовлетворение от преговорите при покупко-продажба на недвижим имот, обяснява брокер Десислава Щебетовска. Тя обръща внимание на въпроса за психологическата подкрепа и съдействие. В сделката има две страни – продавач и купувач. Едната страна иска да продаде, другата – да купи. Няма как да има конфликт на интереси, когато открито седнеш с хората и водиш преговори заедно с тях, убедена е Щебетовска. В началото те трябва да знаят какво искат, защо го искат и как и кога го искат. Респективно – защо продават, какво продават и къде продават. Накрая е важно всички да са доволни, да се чувстват добре и да знаят, че сделката им е успешна за самите тях. Няма по-голяма награда от доволни клиенти, които после стават добри приятели и те препоръчат на свои приятели, заявява експертът. Конфликт на интереси може да има, само ако липсва комуникация, ако има фалш или недоизказани думи. Всичко е въпрос на преговори, нагласи и взаимно разбирателство.Доволните клиенти (продавач и купувач) са най-добрата реклама за един брокер. Следователно той трябва да направи така, че и двете страни да останат удовлетворени от сделката. Продавачът търси колкото е възможно по-висока цена. Тогава задачата на брокера е да го свърже с купувача, който предлага по-висока цена. Така всички ще останат доволни, дори и комисионната за брокера ще бъде по-голяма.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg