EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Продажба на имот с ползвател – възможно ли е?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Продажба на имот с ползвател – възможно ли е?

mail09:00 | 29.10.2013прегледи 2027 коментарикоментари 0


Специално за EconomyNews.bg от ceb.bg
Законът дава право едно жилище да бъде продадено като продавачът си запази правото на ползване, безвъзмездно и пожизнено. Такава сделка може да се сключи например между родител и негово дете. Има ли обаче вариант, при който новият собственик да продаде имота без съгласието на ползвателя?
Правото на ползване, което е учредено за целия имот, а не част от него, означава, че никой друг, освен ползвателя не може да ползва имота, разкрива адвокат Милена Миткова.
Жилището може да бъде продадено, но новият собственик ще получи така наречената „гола собственост“. Тоест ще може да влезе в имота едва след смъртта на ползвателя или ако той сам се откаже от правото си на ползване. Това става само с нотариално заверена декларация.
Правото на ползване дава право на ползвателя дори да даде имота под наем. Колкото до данъците за имота – по закон те се дължат от ползвателя.
Брокер Маргарита Генкова изказва мнение, че един такъв апартамент едва ли би могъл да бъде продаден. Според нея ако се пусне справка за тежести (а в днешно време няма купувач, който да плати продажната цена без тази справка), то ще излезе като тежест на имота.
Още повече, ако ползвателят живее в жилището, няма как да не забележи, че идват клиенти на огледи. Едва ли някой ще купи жилище без да го е видял, смята експертът. Почти няма нотариус, който да изповяда сделка без преди това да е пуснал поне модемна справка за имота.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2075