АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Продажби на фабрики, хотели
Боян Венев е новият собственик на бившата обувна фабрика в Пловдив „Флавиа“ АД. Той е закупил фалиралото предприятие от Първа инвестиционна банка - основен кредитор и собственик на дружеството. То бе обявено на два пъти в несъстоятелност. Синдикът Ванко Митев не бе запознат с продажбата. Преди време той обясни, че сделката може да се извърши без негово участие, по реда за Закона за особените залози (ЗОЗ). Боян Венев е едноличен собственик на „Флавия бизнес парк“ ЕООД. Предметът на дейност на дружеството с капитал 5000 лв. е сделки с недвижими имоти, производство и продажба на електрическа енергия от възобновяеми източници и др. „Флавия бизнес парк“ ЕООД е еднолична собственост на „Джи би ай“ ЕООД, което е в активите на „Си груп“ АД. Дружеството се управлява от Венцислав Венев, баща на Боян. Венев старши има участие в десетки други фирми, между които "Сивен" - производител на спортно и корпоративно облекло, ски екипировка и др. Той управлява и едноименното сдружение по спортно ориентиране.
----------------
След поредни неуспешни опити за продажба на четиризвездния “Интерхотел Велико Търново” той отново е пуснат за продажба. Тя е насрочена за 19 октомври 2020 г. и ще се проведе чрез пряко договаряне, а не чрез таен търг, каквато процедура беше обявена на два пъти т.г. Началната цена при водене на преговорите е 17 996 832 лв., определена от събранието на кредиторите на “Интерхотели” АД, проведено на 27 юли т.г. Условието за участие в процедурата е кандидатите да платят задатък в размер на 10 % от обявената начална цена за водене на преговори, т.е. 1 799 683 лв. Имуществото, предмет на осребряване, включва поземления имот, който е с площ от 14 506 кв. м заедно със сградата на хотела, простиращ се на 4900 кв. м и състоящ се от четири блока. Към него вървят и нощен бар и гаражите извън основната сграда. Имуществото е включено в масата на несъстоятелност на “Интерхотели” АД. Върху него има учредена договорна ипотека в полза на “КТБ” АД.
-----------------------
Общото събрание на завода за рециклиране на торбички до пластмасови гранули "Интегра пластикс" - гр. Елин Пелин, реши да увеличи капитала на дружеството и отправи покана към акционерите за записване на нови акции. Целта е капиталът на фирмата да нарасне от 8 млн. лева на 36 млн. лева. Акционерите имат право да придобият съответна част от новите акции, пропорционална на притежавания от тях дял в капитала на дружеството, преди увеличението при стойност на една акция в размер на 100 лева. Дружеството има 20 млн. евро кредит от БАКБ, сочи отчетът му за 2018 г. Отделно има и заем от компания на основния акционер Ангел Георгиев за около 13 млн. лв. Той притежава най-голямата компания в сектор храни в България - производителят на слъчогледово масло "Олива", с приходи от 726 млн. лв. за миналата година. В "Интегра пластикс" са инвестирани 40 млн. евро.
----------------
Ръкодството на „Градус“ предлага 2,2 ст. шестмесечен дивидент, който да бъде гласуван на свиканото за 16 октомври 2020 г. Общо събрание на акционерите. Общата предложена сума е 5 359 391,62 лв. Предложението контрастира донякъде със заявката на ръководството малко преди листването на компанията на борсата. Цената при IPO-то на 18 юни 2018 г. беше 1,8 лв. за акция. След това бяха разпределени няколко дивидента, включително 0,1 лв. на 20 юни 2019 г. от печалбата за 2018 г., по 2,2 ст. на акция на 8 ноември 2019 г. и на 17 юни 2020 г. от печалбата за 2019 г. (общо 4,4 ст.). Сега отново се предлагат 2,2 ст. Досега са изплатени по 0,144 лв. на акция. Последната цена е от 1,41 лв. на акция, с натрупаните дивиденти става 1,554 лв. Спадът за две години е с 13,7%. Дивидентът за 2019 г. отчете понижение с 56% (до 4,4 ст. на акция) спрямо този за 2018 г. (10 ст. на акция). Консолидираната нетна печалба на „Градус“ АД за първото полугодие на 2020 г. намалява с 13% на годишна база до 13,6 млн. лв.
Източник:Марица, Янтра Велико Търново, Капитал, investor.bg
Tweet |
|