АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
Според ЕП това ще се отнася по-конкретно до яйцата, птичето месо и захарта, царевицата, овеса, гриса и меда. В бъдеще трябва да има определена квота от тези стоки, които могат да се продават безмитно в ЕС. При достигане на това количество отново ще се въведат мита.
На фона на забавянето на прехода към органични продукти и отказа на все повече фермери "за нас би било колективен провал да загубим производители на био продукти", заяви министърът на земеделието Марк Фесно от млечна ферма в Оаз, на север от Париж.
Проектът във фермата "Спреча" (Spreča), в северната част на богатата на въглища балканска страна, е в съответствие с усилията на правителството за постепенно пренасочване на производството на енергия към възобновяеми източници.
Нов цех за производство на пастьоризирани млека ”Верея” ще изгражда Обединена млечна компания. Той ще е на територията на предприятието в Пловдив и ще заема площ от 827 кв. м. Топла връзка ще го свързва с основната сграда.
ТЕЦ "Марица-изток 2" ще разполага с обща годишна квота за производство на електроенергия в размер на 1 млн. MWh за следващия регулаторен период 1 юли 2021 г. - 30 юни 2022 г.
Нови директори в 17 държавни фирми и предприятия в транспорта назначи министър Росен Желязков. В Национална компания “Железопътна инфраструктура” директор остава Красимир Папукчийски, в УС от независимата квота е Христо Алексиев.
През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.
Годишната квота за украинските работници, която вече е 19 600, но от септември трябва да се повиши до 40 000. За Черна гора и Сърбия ще бъде 2000; за Филипините, Молдова и Монголия по 1000; за Индия, 600; и за Казахстан 300.
Според експерти посевите в момента са в отлично състояние, във фенофаза млечна зрялост. Има достатъчно влага, което предполага стабилизирането им и съответно добри добиви.