АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още данни на Евростат.
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
Новият софтуер облекчава и улеснява работата на администрацията и подпомага обслужването на гражданите. Над 200 общини работят с програмния продукт, който се внедрява и в Общината и се предоставя безплатно от Министерството на финансите.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго обърна тренда и се опитва да компенсира предишните загуби с леко повишение от 3 долара до цена от 235 долара за тон. Франция също вдигна котировките със 7 евро до 241 евро за тон за доставка през януари, а Украйна вече месец остава с нулева промяна на цена от 239,00 долара за тон.
Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.
Към 30 септември 2024 г. държавният дълг възлиза на 398,4 милиарда евро, което е с 3,6 милиарда евро повече, отколкото в края на предходното, второ тримесечие. Към края на третото тримесечие публичният дефицит на Австрия възлиза на 4,5 милиарда евро, или на 3,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.
Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.
Това е отсечката от Волуяк до Софийския околовръстен път, вече има издадено разрешение за строеж. Победителят в обществената поръчка е обединение между "ГБС - Инфраструктурно строителство", "Главболгарстрой интернешънъл" и "Обонато билд". Консорциумът предложиха най-ниска цена - 222 млн. лв. без ДДС.
КЕВР одобри цена за разпределение за битовите абонати от 36,60 лева за мегаватчас (МВтч), а цената за снабдяване ще бъде 5,88 лева/МВтч, допълват от компанията. Повишаването на крайната цена в сметките на битовите клиенти на компанията е в размер на 12%, а за стопанските потребители е 10% спрямо цената на природния газ за декември 2024 г.