АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Календарно изгладените данни показват увеличение с 5.5% на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2023 година.
Членове на БАПОП участват в едно от водещите световни събития в сектора на плодовете и зеленчуците - FRUIT ATTRACTION 2024. На националния щанд на страната ни продукцията си представят „ЕКОФРУТ К и К“ EООД, ЗП Виктор Асенов, „ДЕИВ-2007“ ЕООД, „ГЕОСЕМСЕЛЕКТ“ ООД, ЗП Петя Нановска, "АМИТИЦА" ООД. Масите им са отрупани с цветовете и ароматите на слънчева България, наситили свежи чушки, домати,...
През 1835 година за първи път самоковец внася първата селскостопанска продукция като картофите и налага това нещо в България. През стопанската 2021-22 година най-голямо е производството на картофи – 172.2 хил. тона.
Броят на биофермерите, които осигуряват животинска продукция, намалява за втора поредна година. Броят на органично отглеждания добитък е намалял със 7 процента. Миналата година 37 стопани са спрели биопроизводството. Биофермерите в момента съставляват 3 на сто от общия брой на фермерите в областта.
През юли 2023 г. индексът на продукцията в сектора е бил без изменение спрямо предходния месец, а на годишна база е отчетено намаление от 1,8 на сто на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2022 година, сочи справка в НСИ.
2024 г. беше белязана от поредица от екстремни метеорологични явления, които драстично засегнаха пчелната продукция. Румъния не прави изключение. Тази година тя загуби около 40-45% от производството на мед на национално ниво.
Анализаторите рязко намалиха прогнозите си за предстоящата реколта от царевица в ЕС до около 60-61 милиона метрични тона - под миналогодишната продукция от около 63 милиона, но над 53 милиона през 2022 г., когато сушата засегна много региони в Европа.
За този период съвместно с веригата своя продукция са изнесли 36 български компании в 27 държави, отчитат от веригата. Най-голям е оборотът, реализиран с Румъния - 16,2 млн. лв., Гърция - 12,7 млн. лв., Германия, където износът достига 4,7 млн. лв., Сърбия - 3,1 млн. лв.
Институтът ще обединява работата на изследователски групи в четири направления: ,,Растително и почвено здраве и безопасност за земеделската продукция“, ,,Продоволствена сигурност и устойчиви агро-хранителни системи“, ,,Иновации и дигитална трансформация на агро-хранителния сектор“, „Агро-хранителни системи и кръгова биоикономика“.
От завода отчитат нараснало търсене на специална продукция на пазара. Затова се предвижда повишаване на капацитета с нови технологии и линии, като разходите за дълготрайни активи надвишават 20 млн. лв. ВМЗ произвежда различни боеприпаси, снаряди и ракети от съветски тип, които се купуват от страните от НАТО. Заводът има поръчки и договори за две години напред.