АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи.


Въпреки по-големия брой на регистрираните нощувки, статистиката сочи спад с 0,6 процента на пренощувалите гости или 3354 през февруари 2025 г.


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Това е третият им най-висок месечен брой, регистриран в историята след месеците април и май 2020 г., когато беше първата вълна на коронавирусната пандемия. Това заяви компанията за набиране на персонал Challenger, Gray & Christmas Inc. в свой доклад.


Италианската държавна железопътна компания "Феровие дело стато" (Ferrovie dello Stato) обяви, че така ще конкурира с "Евростар" (Eurostar). Ще бъдат инвестирани 1 милиард евро в този проект.


Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.


Очаква се ускорен растеж на реалните работни заплати след присъединяването ни към еврозоната. Представиха първи резултати по проект за пазара на труда в условията на еврозоната на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


Общият брой на пенсиониралите се с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Като дял от всички отпуснати през 2024 година пенсии те са 40,9%, а през 2023 г. той е бил 34,9 на сто.


Яйцата (размер М) са по-скъпи със 6,5 на сто и се продават по 0,36 лева за брой на едро. Олиото поскъпва с 1,8 на сто до 3,24 лева за литър, а кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1,7 на сто и се предлага по 3,14 лева за брой.