АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход.


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


През 2024 г. в района на Алмати беше открит завод за преработка на волфрам. Понастоящем е завършено изграждането на миннообогатителния комплекс и се извършва работа по стартиране на дейността в минните производствени съоръжения. Общата стойност на проекта е $300 млн.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Трите проекта, подадени от Община Шумен на 11 февруари, са одобрени на първа фаза (фаза концепции) със 100% безвъзмездна финансова помощ, подобно на общо 28 проекта за цялата страна.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Които не замърсяват околната среда. Ще бъдат въведени промени в правилата за държавната помощ, така че по-бързо да се предоставя подкрепа за проекти за развитие на възобновяемата енергия и на производства, които не замърсяват околната среда.


Първоначалното финансиране ще бъде предназначено за проекти в областта на добива на никел, боксит, мед, производството на храни, възобновяемата енергия и за изграждането на център за изкуствен интелект, петролна рафинерия и нефтохимически завод.