АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектобюджетът на България за 2025 година ще бъде с 3 процента дефицит, каза на 28 октомври служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Запазват се редица политики. Данъчната система е напълно запазена, няма промени в данъчните ставки. Единствената промяна идва по линия на европейската директива за 15% корпоративен данък за компаниите с оборот на 1,5 млрд. лева.
Сред основните аргументи за отрицателното становище на асоциацията по бюджета за 2024 г. са, че вместо да търси възможности за фискална консолидация МФ продължава политиката на увеличение на бюджетните разходи, нови бюджетни дефицити, финансирани с нов държавен дълг и дестабилизация на публичните финанси.
В проектобюджет 2023 г. като капиталови разходи на военното министерство е заложена сумата от 1,2 млрд. лв., като само малка част от тях ще отидат за основен ремонт на сгради. Това е една от причините и за резкия ръст на капиталовите разходи през годината.
Министерството е изготвило три варианта за проектобюджет за 2023 година. Базовият вариант е при непроменени политики от тази година, каза в НС Росица Велкова, служебен министър на финансите, като представи пред депутатите проектобюджета за следващата година и състоянието на държавните финанси сега.
МФ е подготвило три варианта на проектобюджет: проект на удължителен закон, който запазва разпоредби на закона за бюджет за 2022 г., вторият законопроект е законопроект при действащи политики през 2022 г., разработен е и законопроект, който отговаря на фискалните правила за дефицита.
АСБП включва и ефектите от определени приоритетни мерки, посочени в Споразумението за съвместно управление на Република България в периода 2021-2025 г. Растежът на Брутния вътрешен продукт /БВП/ ще се ускори до 4,8 на сто през 2022 г., движен от инвестициите.
В бюджета е заложен растеж на БВП в размер на 4,8 %, което е с 1,2 % повече от ръста на БВП през миналата година. Заложено е намаление на безработицата от 5,4 % на 5 %, дефицитът на бюджетът за 2022 г. без ковид-мерките е 2,5 %, а с тях е 4,1%.
Програмата ще има три основни приоритетни оси, като ще подкрепя мерки в 50 градски общини. За разлика от предходните две ОП, които бяха със секторен подход и насочени към конкретни сектори и бенефициенти, се предвижда новият инструмент да подкрепя по-голям набор от проекти от различни сектори.
Финландия предложи проектобюджет в размер на 1,087 милиарда евро, орязвайки близо 200 милиона евро от предложението на Европейската комисия. Този проект, плод на трудни компромиси, отразява дълбоките разногласия между страните членки, отбелязва Франс прес.