АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Произвеждаме ½ в сравнение с Европа към 2020 г.
Как до 2020 г. икономиката ни да произвежда 60% от средния БВП на човек за ЕС? Каква ще е България след 10 г.? Какви да са приоритетите дотогава и откъде тръгваме?
Отговор на тези въпроси предлага Икономическият и социален съвет в доклад анализ „Стратегически приоритети на българската икономика в контекста на стратегия „Европа 2020", отбелязва днес в своя публикация в. 24 часа.
Докладът е разработен по предложение на президента Георги Първанов. Икономистите предлагат след обществено обсъждане документът да се приеме и от парламента. Идеята е да се сложи край на липсата на приемственост в управлението. Като аргумент е записано, че за 20 г. били създадени над 163 основни стратегически документи, програми и планове. Между тях обаче нямало никаква връзка, липсвал и контрол над изпълнението.
Един от основните изводи е, че 20-годишният преход не е довел до ефективни структурни реформи в икономиката. Че перспективите за дългосрочно устойчиво развитие са застрашени от наследени и новосъздадени фундаментални структурни проблеми на икономиката. Те пък са изострени от рецесията, в която сме влезли в първата половина на 2009 г. Докладът установява, че ръстът на икономиката за последните 13 г. бил „нездравословен", качеството на преките чужди инвестиции - ниско, енергийната политика - напълно погрешна. Покупателната способност на населението остава ниска, не използваме стратегическото си положение и основни ресурси като земята например.
Крайната цел до 2020 г. трябвало да е достигане 60% от БВП на жител от средното за ЕС. Този показател по паритет на покупателна способност се повишава с 52% спрямо 1998 г., достигайки през 2008 г. 41% от средното за ЕС. За 2010 г. обаче се очаквал спад до около 40%.
Tweet |
|