АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Парите, които получава държавната железопътна компания, ще позволят на компанията да финансира проекти за обновяване на високоскоростната железопътна мрежа в Германия.
Разногласията около мерките, необходими за спасяване на най-голямата европейска икономика, бяха основният фактор за краха на коалиционното трипартийно правителство на Шолц, а състоянието на икономиката е най-голямата тревога на гласоподавателите.
Индексът на Ifo, който отразява бизнес нагласите на германските фирми, се понижава до 84,7 пункта през декември от 85,6 пункта през ноември. Това е най-ниското равнище на показателя от май 2020 година.
Много от тези сирийци обаче вече са си изградили живот в Германия и нямат намерения да напускат страната. Работодатели, синдикати и бизнес асоциации подчертават колко необходими са тези хора на фона на сериозния недостиг на работна сила в най-голямата европейска икономика.
Германската централна банка намали прогнозата си за растеж за следващата година до 0,2 процента от 1,1 процента, които прогнозира през юни. Също така се отбелязва, че сега се очаква икономиката да се свие леко тази година - с 0,2 процента - когато преди това очакваше растеж от 0,3 процента.
Максималният интензитет на помощта е до 280 000 евро на предприятие, чиято дейност е в първичното производство на селскостопански продукти. Помощта се натрупва в рамките на максималния интензитет с други временни мерки за държавна помощ.
Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.
През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.
Промишленото производство на Чехия също е отбелязало спад през октомври. Чешкото промишлено производство е намаляло с 2,1 на сто на годишна основа (спрямо октомври 2023 г.), коригирано на база броя на работните дни през месеца. През септември то отбелязва годишен ръст от 1,6 на сто.
ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.