АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спрямо предходния месец е отчетен спад в добивната промишленост - с 22.9% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.8%, а увеличение е отчетено в преработващата промишленост - с 1.3%.
Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.
Замразяването на реализацията на производството по преструктуриране вече е приключило. Наличната стока ще бъде разпродадена. Остава да се изясни кога ще бъдат затворени останалите 17 магазина от голямата верига.
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
Производството на електроенергия в България се е понижило с 5,65 процента за периода 1 януари 2024 г. - 1 декември 2024 г. спрямо 1 януари 2023 г. - 1 декември 2023 г. Това показват данните от последната оперативна справка за енергийния баланс в страната на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), публикувани на страницата му.
Това е скок с 35 на сто на годишна основа на производството благодарение на подобрената производителност и капацитет за евакуация, което позволява на находището да достигне целта си за 1 милион барела дневно до 2030 г., според доклада.
Общото производство на мебели (без матраци) в страната за 2023 г. е било на стойност от 556 млн. долара, докато през 2022 г. - 585 млн. долара.
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).
По-голямата част от суровото мляко, произведено през 2023 г., е доставено на мандрите (149,3 милиона тона) и е използвано за производството на редица пресни и промишлени млечни продукти.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.