АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промени в Закона за отбраната
Със 108 гласа „за”, 0 „против” и 2 „въздържал се”, парламентът прие на първо чете промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, предаде Агенция „Фокус”. Според мотивите на вносителите от Министерски съвет, с предлаганите промени се цели усъвършенстване на нормативната уредба, регламентираща дейността на въоръжените сили, задълженията и правомощията на органите за тяхното ръководство и командване. В тях се отбелязва, че Законопроектът е част от политическите усилия и воля за реализация на резултатите от прегледа на способностите на въоръжените сили и приетата с решение на Народното събрание от 25 ноември 2015 година „Програма 2020”. Законопроктът предлага разширяване на правомощията на началника на отбраната върху целия състав на въоръжените сили, но без да се изземат правомощия от министъра на отбраната. Той ще отговаря за подготовката и състоянието на оперативните способности не само на Българската армия, но и на всички формирования от въоръжените сили, като поема и непосредственото ръководство на бригадата „Специални сили“. Прецизирано е правомощието му да въвежда и извежда от експлоатация отбранителни продукти за нуждите на въоръжените сили.
Промените възлагат нови задачи на въоръжените сили в мирно време като наблюдение и ранно предупреждение за рискове и заплахи за националната и колективна сигурност и отбрана, поддържане и развиване на способности за киберотбрана, както и изпълнение на специални полети за държавното ръководство, когато „Авиоотряд 28” заявява наличие на обстоятелства, които правят невъзможно изпълнението на конкретни полети.
Предлага се възрастта за прием на войниците да се намали от 32 на 28 години, пределната възраст също - от 50 на 46 години и да се въведе ограничение в продължителността на сключваните от тях договори, с вносителите целят да се подмлади войнишкия състав за по-ефективно изпълнение на задачите му, както и за създаване на възможност за попълване на запаса след приключване на военната служба. Същевременно на тази категория военнослужещи се създава възможност да придобият необходимите 18 години, действително изслужени на военна служба, с цел реализиране на правото им на ранно пенсиониране по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване. Предлага се увеличение на пределната възраст на сержанти, офицерски кандидати, младши и старши офицери на 55 години, с цел осигуряване стабилност във въоръжените сили чрез дългосрочна възможност на всички категории военнослужещи.
Tweet |
|