АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промени в Закона за ценните книжа
Общата стойност на предлаганите ценни книжа в рамките на ЕС е по-малка от левовата равностойност на 100 000 евро - прагът се изчислява за период от 12 месеца. Това предвиждат промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, гласувани от парламента на второ четене. Депутатите приеха ценните книжа да се предлагат на по-малко от 150 физически или юридически лица в България /досега на 100/ и във всяка друга отделна държава-член на ЕС, които не са квалифицирани инвеститори.
Минималната сума, за която могат да бъдат придобити предлаганите ценни книжа, е левовата равностойност на 100 000 /вместо досегашните 50 000/ евро на инвеститор за всяко отделно предлагане. Единичната номинална стойност на предлаганите ценни книжа е най-малко левовата равностойност на 100 000 /до момента 50 000/ евро.
Народното събрание задължи инвестиционните посредници при поискване да съобщават по какви критерии са определили клиентите като квалифицирани инвеститори на емитента, без да нарушават разпоредбите на Закона за защита на личните данни и разпоредбите за търговска тайна. Комисията за финансов надзор упражнява контрол върху дейността на Фонда за компенсиране на инвеститорите, приеха депутатите. Фондът е длъжен при поискване да предостави на комисията
всякакви сведения и документи, свързани с неговата дейност. Вземанията на клиентите на инвестиционния посредник се смятат за предявени и се вписват служебно от синдика в списъка по реда на Търговския закон.
Министърът на финансите може да поиска от органите на съдебната власт да наложат запор или възбрана, когато се установи, че задължени лица, техни служители, лица, които по договор изпълняват ръководни функции, са извършили или извършват дейност в нарушение на Регламент /ЕС/ номер 236/2012 или на задължителните указания на министъра на финансите, както и когато се възпрепятства упражняването на правомощията на министъра на финансите. Прилагането на принудителна административна мярка се извършва с мотивирана заповед на министъра на финансите. За нарушения на юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 10 000 до 40 000 лв., а при повторно нарушение - 20 000 до 80 000 лева. БТА
Tweet |
|