АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.
Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.
Съобщението за възможното връщане на страната към ядрената енергетика идва почти 40 години след изоставянето ѝ чрез референдум, проведен през ноември 1987 г., след ядрената катастрофа в Чернобил.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
Полша започва "от нулата" в тази област, докато Чехия вече има дългогодишен опит. Полша планира да инвестира в ядрената енергетика през следващите десетилетия.
Един от важните ѝ елементи е, че ББР трябва да бъде основен участник в изпълнението на проекти с национална и стратегическа стойност, включително в сектори от първостепенно значение за публичните политики (отбрана, индустриализация, инфраструктура, здравеопазване, енергетика и др.).
„BYD ще започне производство през 2026 г. и споразуменията са подписани. Процесът на разположение на обекта в Организираната промишлена зона на Маниса (OSB) е завършен. Бяха подадени заявления за разрешителни за изграждането на фабриката“, каза Мехмет Фатих Каджър по време на посещение в Анадолската агенция в Анкара.
Създаване на ергономично работно място: насоки и съвети ще бъде обсъдено на среща в Българската търговско-промишлена палата (БТПП) по проект IntegrAge.
Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика.
Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи, че е предоставила на нидерландската енергийна компания за проучване на нефт и газ "Уан-Дайес" (ONE-Dyas) 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.