АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промишлената активност в еврозоната спада
Активността на промишления сектор в еврозоната спада с най-бързия си темп тази година през септември, тъй като търсенето се свива рязко, въпреки че фабриките намалиха цените си, показа най-новото проучване на "Хамбург къмършъл банк" (Hamburg Commercial Bank, HCOB), съставено и публикувано от Ес енд Пи Глоубъл (S&P Global), предаде Ройтерс.
Спадът беше широкообхватен и Германия, най-голямата икономика в Европа, регистрира най-ясно изразеното влошаване на производствената активност за последните 12 месеца.
Окончателният индекс на мениджърите по доставките (PMI), отчитащ активността на промишлените производители в еврозоната, се понижи до 45 пункта през септември. Резултатът е малко над предварителната оценка (44,8 пункта), но твърдо под границата от 50 пункта, разделяща растежа от свиването на активността.
Подиндексът, измерващ произведената продукция, който трябва да бъде публикуван в четвъртък и който се смята за добър ориентир за икономическото здраве, падна до деветмесечно дъно от 44,9 пункта през септември спрямо 45,8 пункта през август, но е над първоначалната оценка от 44,5 пункта.
"Производственият сектор в еврозоната вероятно ще спадне с около 1 на сто през третото тримесечие в сравнение с предишното. Поради бързия спад на входящите поръчки можем да очакваме нов спад в производството до края на годината", коментира данните Сайръс де ла Рубия, анализатор на "Хамбург къмършъл банк".
В знак, че няма да има обрат, търсенето спадна с най-бързия темп тази година, въпреки че фабриките започнаха да намаляват цените.
Индексът на цените на продукцията спадна от 51,1 пункта през август до 49,2 през септември.
Инфлацията в еврозоната се понижи до 1,8 на сто за миналия месец, показват официалните данни, публикувани днес, което е под целта на Европейската централна банка от 2 на сто. ЕЦБ намали лихвените проценти два пъти досега през годината и ще го направи отново през декември, показва проучване на Ройтерс.
"ЕЦБ ще бъде доволна да види, че изкупните цени паднаха през септември, особено след три месеца покачване. Спадът в цените на петрола и природния газ помогна за намаляване на вложените разходи и компаниите прехвърлиха част от тези спестявания на своите клиенти", каза Де ла Рубия.
"Нека не се успокояваме твърде много - тези спадове на цените може да не продължат. С нарастването на напрежението в Близкия изток винаги има шанс цените на електроенергията да се повишат отново", допълни анализаторът на "Хамбург къмършъл банк".
Tweet |
|