АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промишлеността на ЕС зависима от газ и ток
Промишлеността е формирала 25,6 на сто от крайното потребление на енергия в страните от ЕС през 2021 г., което я прави третият по големина енергиен потребител, след транспортния сектор и домакинствата. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.
От тях става ясно, че промишленият сектор е бил силно зависим от изкопаемите горива за покриване на енергийните си нужди.
Природният газ, петролът и петролните продукти, твърдите изкопаеми горива и отпадъците, които не могат да бъдат рециклирани, са осигурявали 50,9 на сто от крайното потребление на енергия в промишлеността в ЕС през 2021 г. Тази зависимост е още по-видима, тъй като над 50 на сто от топлинната енергия, произведена в Евросъюза, е генерирана чрез изгарянето на изкопаеми горива.
Електричеството (33,2 на сто) и природният газ (32,7 на сто) са формирали две три от крайното потребление на енергия в промишления сектор на ЕС през 2021 г., сочат още данните на Евростат.
Делът на останалите енергийни източници е бил много по-малък, като на петрола и петролните продукти (без биогоривата) се пада 9,8 на сто от потреблението на енергия в Евросъюза през разглеждания период, а на твърдите изкопаеми горива - 6,4 на сто.
Кои промишлени сектори са били най-големите и най-малките потребители на енергия?
През 2021 г. промишлените сектори в ЕС, които са потребявали най-много енергия, са - "Химическа и нефтохимическа промишленост" (2159 петаджаула) или 21,5 на сто от общото промишлено енергийно потребление, "Производство на неметални и минерални продукти" (1420 петаджаула - 14,1 на сто), "Целулозно-хартиена промишленост" (1361 петаджаула - 13,6 на сто) и "Храни, напитки и тютюневи изделия" (1168 петаджаула - 11,6 на сто).
Най-ниско крайно потребление на енергия е отчетено в сектора "Текстилна и кожарска промишленост" (129 петаджаула - 1,3 на сто).
Химическата и нефтохимическата промишленост, които са най-големият краен индустриален потребител на енергия в ЕС, са били силно зависими от природния газ през 2021 г. Той е бил най-важният енергиен продукт при производството на химикали и химически продукти и е формирал 35 на сто от крайното потребление на енергия при тези промишлени дейности. Делът му е още по-голям при производството на основни фармацевтични продукти и препарати (48 на сто).
Тези данни се отнасят за период преди страните от ЕС да предприемат общи и координирани мерки за намаляване на потреблението на природен газ на фона на силно ограничените руски доставки след началото на военната агресия на Москва в Украйна.
През август 2022 г. държавите от Евросъюза постигнаха споразумение за ограничаване на потреблението на синьо гориво с 15 на сто, припомня Евростат.
Tweet |
|