АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Внесените в ЕС автомобили, произведени в останалата част от света, през миналата година възлизат на 4 млн. броя и е с 3 на сто по-малко спрямо 2019 година.


Продажбите на нови автомобили в ЕС през февруари се понижиха с 3,4% до близо 853,7 хил. броя, а от началото на 2025 г. с 3%, докато регистрираните нови автомобили в България отбелязаха по-силен спад с 5,8% през февруари и с 2,5% през първите два месеца на настоящата година, показват последните данни на Асоциацията на европейските автомобилостроители.


Миналата година 35 процента от всички нови автомобили, продадени в Нидерландия, са били електрически, в сравнение с 31 процента година по-рано. Ръстът се дължи основно на бизнеса, тъй като търсенето сред домакинствата е намаляло.


Регистрираните нови автомобили в България отбелязаха по-силен спад с 5,8% през февруари и с 2,5% през първите два месеца на настоящата година, показват последните данни на Асоциацията на европейските автомобилостроители (ACEA).


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


Целта е да бъде подпомогната американската автомобилна индустрия. Това обяви пред журналисти американският президент Доналд Тръмп, цитиран от агенциите. "На практика ще взимаме мита в размер на 25%. Но ако произвеждате автомобилите си в САЩ, мита няма да има", каза той от Овалния кабинет.


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


Целта е да се осигури нова опция за краткосрочно използване на платената пътна мрежа, което отговаря на нуждите на потребителите и обществените очаквания за по- голяма мобилност и достъпност.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


Индексът на университета, който отразява промените в потребителското доверие, се понижава до 57,9 пункта при 64,7 пункта през предходния период, сочи предварителната оценка. Това е най-ниското равнище на показателя от ноември 2022 година. Икономистите очакваха той да достигне 63,1 пункта през март.