АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промоциите движат пазара на имоти
През последните два месеца на годината хората се опитват да приключат започнатите проекти, включително да затворят имотните си сделки. В резултат голям процент от изчакващите клиенти предприеха стъпки за финализиране на търсенето и реализиране на покупка. Най-активни сред потребителите остават нуждаещите се от основно жилище, за които заемният капитал е задължителен. Те теглят кредити, като избират най-подходящия за възможностите на семейния им бюджет кредит.
По данни на КредитЦентър, нараства търсенето на по-висок процент кредитиране, което показва по-голям оптимизъм сред клиентите, желание да се купи по-качествен и добър имот въпреки по-големите разходи, които съпътстват такива сделки. Това е пореден знак, че част от клиентите имат положителни очаквания за бъдещето – т.е. предполагат, че в краткосрочен план доходите им ще растат и семейните финанси ще се стабилизират и увеличават. На пазара обаче се вижда и поведение в другата крайност - част от клиентите с по-голяма кредитна задлъжнялост търсят начини за преструктуриране на задълженията си, а някои, които имат възможност, погасяват част от главниците по кредитите си и намаляват месечната тежест на плащанията.
„Оптимизирането на разходите е основната цел на домакинствата в момента” - коментира Тихомир Тошев, партньор и изпълнителен директор на КредитЦентър - „независимо дали тепърва сключват сделка или търсят подобряване на положението си чрез окрупняване или предоговаряне на стари задължения. Приучването към дисциплина и способността да се вземат по-разумни и в по-малка степен емоционални решения са едни от важните ефекти от икономическата криза. Хората днес могат по-ясно да определят възможностите си, затова делът на одобренията за кредит расте, а рискът намалява”, допълва Тошев.
Наблюденията на консултантите от КредитЦентър сочат, че през ноември 2010 г. отпуснатите в София кредити в евро нарастват, а средният им размер вече надхвърля границата от 40 000 евро при 38 950 през октомври. Средният ипотечен заем в столицата за изминалия месец е бил 40 520 евро. Незначителни колебания, но в посока надолу, характеризират пазара в морските градове Варна и Бургас, където средните кредити за изминалия месец са съответно 32 750 евро и 25 410 евро. Тенденцията за засилване активността на младите кредитополучатели продължава да се наблюдава отчетливо и през ноември. Делът на кредитите, изтеглени от хора между 18 г. и 25 г., нараства с 0,8 проценти пункта и вече е 13,4%. Най-активни отново са клиентите между 26 г. и 35 г., като при тази категория е и най-голямото повишение - от 58,8% на 60,2%. Кредитополучателите във възрастовата категория от 36 г. до 45 г. през ноември са 21,8%.
Раздвижването на ипотечния пазар през ноември е свързано главно с категорията на кредитите между 10 000 и 30 000 евро. Суми от този порядък са изтеглили близо 59% от клиентите. Прави впечатление нарастването и в още един сегмент - този на ипотечните заеми между 70 000 и 90 000 евро.
Отчетеното през октомври нарастване на търсенето на луксозни жилища се запазва и през ноември, когато в категорията над 90 000 евро са изтеглени 2,9% от кредитите.
Покупката на жилище остава основната цел при тегленето на ипотечен кредит - през ноември близо 94% от заемите са търсени с това предназначение. 6,2% от клиентите са взели ипотечен кредит, за да получат пари за лично ползване. Данните на КредитЦентър за ноември показват нарастващ интерес към ипотечните кредити с по-дълъг период на изплащане - 21-25 г. и 26-30 г. Въпреки, че най-много остават заемите със срок за погасяване 16-20 г. и 10-15 г., техният дял намалява значително, особено на тези от категорията от 10 г. до 15 г., които вече са 25,8% спрямо 32% през октомври т.г. И през ноември продължава да расте процентът на финансиране, отпускан по ипотечните кредити. Между 70% и 80% външно финансиране вече е получил всеки трети клиент с ипотечен заем. В 8,6% от случаите банките са отпуснали кредити между 80% и 90% от стойността на имота. Нарастването в тези категории е за сметка на финансирането в по-ниските нива, където през последния месец имаме спад спрямо октомври.
Tweet |
|