АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално в следващите месеци, до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., обсъдихме е налице необходимост да използваме средства от резерва, които да дадат възможност да се покрият текущи разходи за месец януари.
Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго е нагоре с 4 долара до 235 долара за тон. Във Франция остава без промяна на 235 евро за тон, в Украйна качва с 2 долара до 241 долара за тон, в Русия също е без промяна на 237 долара за тон.
Проверени са 452 ОП на обща стойност 326 605 813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.
На годишна основа безработицата се е понижила от 6,1 на сто през ноември 2023 г. в ЕС и от 6,5 на сто в еврозоната. В България показателят е бил на ниво 3,9 на сто през ноември 2024 г. спрямо 4 на сто през октомври и 4,4 на сто спрямо ноември 2023 г.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго обърна тренда и се опитва да компенсира предишните загуби с леко повишение от 3 долара до цена от 235 долара за тон. Франция също вдигна котировките със 7 евро до 241 евро за тон за доставка през януари, а Украйна вече месец остава с нулева промяна на цена от 239,00 долара за тон.
ОЛП през ноември 2024 г. е 3,22 на сто, като в сравнение с октомври 2024 г. намалява с 0,21 процентни пункта (пр. п.), съобщава БНБ. Лихвеният процент по свръхрезервите на банките остава без промяна нула процента.
Мярката предвижда намаляване на работните часове от 40 до 37,5 седмично без промяна на заплатите и трябва да влезе в сила преди края на 2025 година.
"Паричните условия са се затегнали повече, отколкото е видимо, след последното вдигане на лихвите през октомври", посочи банката, като допълни, че има и други фактори, довели до решението ѝ.
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.