АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промяна в наредба за цените на лекарства
Правителството одобри промени в Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.
В съответствие с разпоредбата на чл. 289, ал. 1 от ЗЛПХМ се предвижда промяна в чл. 5, ал. 1 от Наредбата. Съгласно предложената нова редакция, на административно-наказателна санкция (глоба или имуществена санкция) подлежат всички субекти по веригата, които продават лекарствени продукти, различни от образуваните по реда на закона.
Променят се и разпоредбите, отнасящи се до страните, в които цените на лекарствените продукти се използват като референтни за целите на ценообразуването. Общият брой и конкретните референтни държави се запазват. Предлаганите промени са Финландия и Дания да преминат от основните към допълнителните страни, а Естония (в основните) да бъде заменена с Латвия от допълнителните страни. Предлаганите промени са в резултат на прилагане на нормативната уредба и установените редица трудности, свързани с търсенето на „цена на производител” в посочените страни, необходима за целите на българското рефериране и ценообразуване.
Предложението за отпадане на някои приложения към Наредбата и въвеждане на образци на документи, утвърдени от НСЦРЛП, е в синхрон с общите принципи на европейската регулаторна практика. Цели се Съветът самостоятелно да утвърждава формулярите с оглед по-бързото и ефективното административно обслужване.
Прецизират се текстовете, свързани с въведения облекчен режим за образуване, респективно регистриране на цена, както и включване в Позитивния лекарствен списък на лекарствени продукти с разрешение за паралелен внос или паралелна дистрибуция.
Със създаването на ал. 7 в чл. 37 се запълва съществуваща към момента празнина в уредбата по отношение на лекарствените продукти, заплащани с публични средства, на които е прекратено предсрочно разрешението за употреба, а има законова възможност да се разпространяват на пазара до изчерпване на наличните количества в рамките на една година.
С Концепцията към лечебни заведения, доказали, че са с потенциал да запазят своята финансова стабилност и да гарантират както ефективност при използване на обществените ресурси, така и съответствие с критериите за качествена медицинска помощ, се насочват средства по Оперативна програма „Регионално развитие”. Приетите изменения създават възможност повече лечебни заведения, които покриват заложените в Концепцията критерии, да кандидатстват за финансиране по ОПРР. Предложените лечебни заведения са степенувани последователно по важност с оглед целесъобразно изразходване на предоставените финансови средства. Запазва се принципът това да са болници, които в предходния период не са били предложени за финансиране.
Допълнително включените лечебни заведения са следните: УМБАЛ „Свети Иван Рилски” ЕАД – София, МБАЛ – Видин, МБАЛ – Шумен, УМБАЛ – НКБ ЕАД, София, МБАЛ – Добрич, СБАЛАГ „Майчин дом” ЕАД, София, УМБАЛ „Свети Наум” ЕАД, София, МБАЛ – Враца, МБАЛ – Разград, МБАЛ „Света Анна”, Варна, МБАЛ – Ловеч, МБАЛ – Ямбол, МБАЛ – Кюстендил, МБАЛ – Пазарджик, МБАЛ – Перник, МБАЛ – Хасково и МБАЛ – Пловдив.
Очакваните резултати са подобряване ранната диагностика на онкологичните заболявания, което ще допринесе за предотвратяване развитието, повишаване преживяемостта и по-благоприятна прогноза при онкологични заболявания и до подобряване на здравните индикатори./МС
Tweet |
|