АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
Годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. През последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век е дълготрайният туризъм се трансформира в еднодневен.
Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.
иЦената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго спадна с 5 долара до 245 долара за тон за доставка през декември, във Франция намаля с 3 евро до ниво от 222 евро за тон, в Украйна остана без промяна на цена от 240 долара за тон, а в Русия е надолу с 2 долара до 228 долара за тон.
Акцент на форума тази година е популяризиране на млечните продукти със защитено наименование за произход (ЗНП). По време на събора около 30 фирми представиха продукцията си.
Хърватският премиер обяви и планове за промяна на формулата за индексиране на пенсиите в съотношение 85:15, отразяващо по-благоприятен индекс между индекса на потребителските цени и номиналния индекс на средната брутна месечна работна заплата.
Причините за периодичното провеждане на бенчмарк ревизии са промяна в източниците на данни, на които се основават статистическите данни. Например, макроикономическите индикатори за измерване на икономическия растеж се променят през годините - някои престават да съществуват, но същевременно непрекъснато се появяват и добавят нови източници, които се използват за изчисляване на данните.
Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна. В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.
От 10 октомври 2024 г. влиза промяна в цените на „Български пощи“ за изпращане на парични преводи в страната. Цените на обикновените преводи са намалени с до 8%, а на експресните с до 14%. Парични преводи може да се изпращат и получават в пощенските станции на територията на цялата страна.
Изводите от проучването сочат, че трябва да се положат усилия за промяна на учебните програми, за да отговорят по-добре на нуждите на съвременния пазар на труда и да развиват ключови умения у учениците, особено в дигиталната сфера.