EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Протест на млекопроизводители във Франция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Протест на млекопроизводители във Франция

mail15:32 | 29.08.2016прегледи 886 коментарикоментари 0


Най-големият световен млекопреработвател Lactalis, обвиняван от френските млекопроизводители, че изкупува млякото им на занижени цени, обяви увеличение от 15 евро на тон, след като не успя да постигне споразумение на преговорите с представители на сектора, предаде БТА, като цитира "Франс прес".
Така от 1 септември Lactalis ще купува млякото от фермерите по 271 евро на 1000 литра.

Преговорите приключиха без споразумение, след като фермерските синдикати отхвърлиха предложението за 280 евро за 1000 литра вместо сегашната цена от 257 евро.

Млекопроизводителите, които от миналия понеделник блокират предприятие на Lactalis в западния френски град Лавал, обещаха да продължат протестите.

Въпреки предложеното увеличение цената на Lactalis е по-ниска от тарифите на други френски предприятия от сектора като Laita и Silav, които плащат по 290 евро на тон, а млекарят Saint-Pеre дава на фермерите по 300 евро за тон.

Средната производствена цена за 1000 литра мляко е около 350 евро.

От две години млекодобивният сектор в страната е обхванат от криза - след края на млечните квоти от 1 април 2015 година, спирането на китайския внос и руското ембарго от средата на 2014 година. В резултат на всичко това възникна свръхпроизводство, тъй като вътрешното търсене не се увеличи. След като достигна цена от 365 евро за тон през 2014 година, млякото поевтиня до 305 евро през 2015 година и до около 275 евро в момента.

В същото време производствените цени на животновъдите във Франция са 350 евро, припомня Тиери Рокфьой, председател на Националната федерация на млекопроизводителите (FNPL). Поради това се очаква тази година да спре дейността на близо 9 процента от всичките 60 000 френски млечни ферми, в които работят 110 000 животновъди. Това е двойно повече в сравнение с миналата година. Един животновъд дава работа на шест-седем души - от шофьора, превозващ млякото, до ветеринарния лекар.

За да противодейства на свръхпроизводството, Европейската комисия възприе френското предложение и през юли реши да бъдат отпуснати €500 млн. ($553 млн.) в помощ на фермерите, пострадали от продължителната криза, свързана с ниските цени, най-вече в млекодобивния сектор, който понесе тежки удари от отпадането на млечните квоти и ответните санкции, наложени от Русия срещу Запада.

Пакетът включва основно план за намаляване на млекопроизводството, който е на стойност 150 млн. евро, и 350 млн. евро субсидии, които ще допълнят помощта, отпусната от страните членки, и евентуално ще удвоят подкрепата за фермерите.

ЕК вече отпусна 500 млн. евро през септември миналата година, а през март представи план, който трябваше да спомогне за замразяване на производството на мляко, смекчавайки европейските ограничения за субсидиите.

България получава 5.8 милиона евро в помощ на млекопроизводителите, съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на земеделието и храните Десислава Танева.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg