АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Протести в Берлин за и против "бежанците"
Два протеста снощи в Берлин. Те бяха организирани по време на бдението за жертвите от коледния базар. Демонстрациите се състояха пред сградата на канцлерството в немската столица, предава БНТ. Протестиращите обвиниха политиката на "отворените врати," приета от правителството, за нападението по-рано тази седмица. Леви активисти също бяха на мястото, но в защита на бежанците. Полицейското присъствие беше засилено и до сблъсъци между двете групи не се стигна.
Колаж: Фейсбук
Междувременно продължава издирването на предполагаемия извършител на атентата в германската столица. Късно снощи криминалната федерална служба обяви 100 000 евро награда за информация свързана с Анис Амри. Той е издирван не само в Германия, а и в цяла Европа. В Германия усилено се разпространява информация за неговото издирване. Мерките за сигурност са засилени.
Тунизиецът е пристигнал като бежанец в Италия през 2011 година, останал е в бежански лагер в Сицилия, където е причинил пожар и е бил осъден от италианските власти. Прекарал е 4 години в затвор. Италианците са искали да го екстрадират, но от Тунис не са го приели, защото е нямал валидни документи.
Германците също са искала да го екстрадират, но също не са успели.
Той е проучвал в интернет как се правят взривни устройства и е установил връзка с "Ислямска държава." 24 годишният мъж е бил в американския списък на хора, които не трябва да бъдат допускани на полети до САЩ.
Службите в Германия си задават много сериозни въпроси свързани със сигурността и бежанците.
Настроенията в Европа и САЩ
Жителите на европейските страни и на САЩ смятат, че ситуацията с мигрантите в техните държави се е влошила през изтичащата година.
Съответното проучване бе извършено от най-старата във Франция социологическа компания IFop от 22 до 26 октомври с участието на 7043. Самото допитване бе поръчано от информационната агенция Sputnik.Мнения.
Негативната тенденция се посочва от повечето жители на Италия (79%), Франция (67%) и Великобритания (53%). В Германия и Испания броят на недоволните е 45 на сто, а в Полша техният дял се оказа най-нисък – 35 процента.
Подобряване на положението са отбелязали едва 16% от немците, 7% от жителите на Франция, Испания и Великобритания, 6% от анкетираните в Полша и само 2% в Италия. Сред недоволните са главно привържениците на десни партии и хора над 35-годишна възраст.
В САЩ недоволство от положението с мигрантите са изразили 38% от допитаните. Позитивни изменения забелязаха 19% , а 33% смятат, че нищо не се е променило.
Tweet |
|