АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То достигна най-ниското си ниво от три месеца, спадът се приписва на намалено доверие в сектора на услугите, търговията на дребно и сред потребителите, според данни от проучване на ЕК. Индексът на икономическото доверие отчита ниво от 95,2 пункта през март - най-ниският резултат от декември, в сравнение с 96,3 пункта през февруари.


Продажбите на горива са спаднали с 3 на сто на годишна основа през февруари, а на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2,8 на сто. Междувременно търсенето на фармацевтични продукти, козметика и ортопедично оборудване е нараснало със 7,4 на сто, а продажбите на моторни превозни средства и на автомобилни части са се увеличили с 5,1 на сто.


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,85 процента до 2,366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.


Износът на стоки е 3,187 млрд. евро (2,9% от БВП) за януари. Той нараства с 1,7 млн. евро (0,1%) на годишна база (3,1853 млрд. евро, 3,1% от БВП). Вносът на стоки е 4,052 млрд. евро (3,7% от БВП), като се увеличава с 417,1 млн. евро (11,5%) спрямо януари 2024 г. (3,635 млрд. евро, 3,5% от БВП).


Какви са българските мебелни фирми, как работят те, как се развиват като управление, присъствие на пазара, как използват технологиите и дигитализацията? Ето разказа за четири от тях, намиращи се в Бургас.


Решението дава възможност да се преосмисли кои американски стоки да бъдат засегнати и дава възможност за допълнителни седмици за преговори.


В хода на преминалото бързичко окончателно обсъждане на държавния бюджет за 2025 г. беше одобрено и създаването на верига държавни магазини, които да се борят с високите цени на хранителните стоки и други от първа необходимост.


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Трябва обаче да признаем, че около тази прогноза започват да се появяват някои несигурности. Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, посочват в анализа и уточняват, че ключов фактор за инфлацията е либерализацията на пазара на електроенергия.