АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проучване: Песимизъм за световната икономика
Едва една десета от анкетираните членове на Световния икономически форум (СИФ) очакват ускоряване на възстановяването на световната икономика през следващите три години, предаде Ройтерс.
Проучването, проведено сред близо 1000 правителствени и бизнес ръководители и водещи учени показва, че едва един от всеки шестима са оптимистични за световните перспективи.
Климатичните промени са посочени като най-голяма заплаха от анкетираните в годишния доклад за глобалните рискове на Световния икономически форум. Разпадът на социалната кохезия, кризата в осигуряването на жизнените необходимости и влошаването на психичното здраве се определят като рисковете, които са нараснали най-много от началото на ковид пандемията.
"Световните лидери трябва да се съберат и да координират многостранен подход за овладяване на неумолимите глобални предизвикателства и да изградят съпротивителни сили преди следващата криза", посочва Саадиа Захиди, управляваща директорка на СИФ.
Екстремните метеорологични условия се смятат за най-голяма опасност в краткосрочен план, а провалът на климатичните действия - в среден и дългосрочен план (от две до десет години), показва проучването.
Споразумението на климатичната конференция на ООН COP26 през ноември е широко приветствано за това, че подкрепи перспективите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, макар много от близо 200-те държави, участвали във форума в Глазгоу, да биха желали да бъде поет по-голям ангажимент.
Вече се смята, че климатичните промени допринасят за по-екстремни климатични модели.
"Провал на действията за борба с климатичните промени може да понижи световния брутен вътрешен продукт (БВП) с една шеста, а ангажиментите, поети на COP26, все още са недостатъчни за постигане на целта за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий", посочва Петер Гигер, риск мениджър в застрахователната компания Цюрих иншуърънс (Zurich Insurance - ZURN.S), който е помагал при изготвянето на доклада.
В доклада на СИФ се очертават и четири области на възникващ риск - киберсигурността, безразборният климатичен преход, миграционният натиск и космическата надпревара.
Перспективата за очакваните изстрелвания на 70 000 сателита през следващите десетилетия, в съчетание с космическия туризъм, увеличава рисковете от катастрофи и увеличаване на отломките в космоса на фона на липсата на регулация.
"Кой управлява космоса?", пита Каролина Клинт, ръководител на отдела за управление на рисковете за континентална Европа в застрахователното дружество "Марш" (Marsh), която също е помогнала при съставянето на доклада.
Докладът се публикува всяка година преди годишната среща на СИФ в Давос. Базираната в Женева организация обаче миналия месец отложи януарското събитие за средата на 2022 година заради разпространението на варианта Омикрон.
Tweet |
|