АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проучване:Софиянци за паметника на Съветската армия
Сравнително високи са оценките за опазването и разширяването на достъпа до културно-историческото наследство в столицата. Това показва проучване на Алфа Рисърч. Същевременно – висока е степента на чувствителност към казуси като „наводняването на разкопките по Ларгото“, което показва все по-силното фокусиране на столичани върху историческия облик на града.
Не се приема модернизирането на столицата да става за сметка и с цената на загубата на разнообразните културни пластове – това важи както за културните паметници както от по-древната, така и от по-новата история.
Най-оспорваният през последните години паметник – този на Съветската армия – се разглежда от мнозинството столичани като паметник на хора, дали живота си във войната срещу фашизма, и по-малко, като паметник на армия, която е допринесла за установяването на комунистическия режим. Поради това основните предпочитания са за неговото запазване или разширяването на символиката – паметник на жертвите във Втората световна война.
Според 66% от анкетираните паметникът трябда да остане в този си вид, като се почисти, 16% искат да се преименува/промени по някакъв начин, а 17% са за премахването му.
Ето какво са отговорите по отношения на останалите ключови места в София.
Обновеният бул. „Витоша” е харесван от 55% от запитаните, 38% - в известна степен, а 5% не го харесват след ремонта. 72% подкрепят изграждането на паметник на Алеко Константинов на мястото на сегашния фонтан, който бе обект на множество критики.
52% от софиянци изцяло подкрепят построяването на паметник на цар Самуил на ул. „Самуил” в градината при църквата „Св. Георги”, където сега има паметник на Димитър Пешев. 33% смятат, че е добре да има паметник на владетеля, но на друго място. 14% са убедени, че няма нужда да се издигат подобни паметници.
Tweet |
|