EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Проучват Добруджа за въглищна газификация

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Проучват Добруджа за въглищна газификация

mail06:45 | 05.07.2013прегледи 4776 коментарикоментари 0


Добруджанското находище в Североизточна България е сред най-подходящите в Европа за развитие на подземна въглищна газификация. Това показват резултатите, които експертен международен екип получи след две години и половина работа над началния етап на пилотната разработка.
Това е първият български проект, финансиран по програма на Изследователския фонд за въглища и стомана (RFCS) на Европейската комисия. Инициативата е на обща стойност малко над 3 милиона евро, като 60% от сумата е осигурена безвъзмездно от фонда с цел в бъдеще методът да служи за пример на целия ЕС.
Изследваният метод дава възможност да се проучват залежи от въглища, намиращи се на над 1200 метра дълбочина, при които стандартните методи не са ефективни. Чрез подземната въглищна газификация се добива синтетичен газ, който може да се използва при производство на електроенергия, горива или суровини за химическата промишленост, а отделеният въглероден диоксид да се съхранява в освободеното пространство. Процесът е и безвреден за околната среда заради възможностите за контрол на въглеродния диоксид и емисиите на сяра и азотни оксиди. Проучванията, които се провеждат в североизточната част на страната, не са свързани с проучванията за шистов газ, твърдят експертите от проекта.
Компанията Овергаз е ръководител и координатор на разработката, а останалите партньори по проекта са Центърът за научни изследвания и технологии Хелас (Гърция), Техническият университет в Лисабон (Португалия), Геоложкият институт при Българската академия на науките, Университетът в Лийдс (Великобритния), Научно-изследователският институт за геонауки на Германия (GFZ), както и две компании с опит в тази област - немската DMT и британската UCG Engineering.
В началото на юни 2013 година специалисти детайлно запознаха ЕК с напредъка по първия български проект за подземна въглищна газификация (ПВГ) и по-конкретно с възможностите за развитие на тази дейност у нас. В края на 2012 година експертите представиха икономическата и екологична оценка и предпоставките за разработване на технологията, която би спомогнала за подобряване на енергийния баланс на страната.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg