АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Увеличение спрямо предходния месец е отчетено в секторите: „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 5.4%, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 2.5%, и „Транспорт, складиране и пощи“ - с 2.4%. Понижение се наблюдава в секторите: „Операции с недвижими имоти“ - с 8.8%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.5%, и...
Промяната ще засегне 3 405 докторанти, обучаващи се в редовна форма в държавните висши училища и 223 в научните организации, като за повишаването на техните стипендии през тази година правителството отпусна допълнителни 7, 5 млн. лв.
Със същото постановление се регламентират и минималните заплати на изследователи и експерти във висшите училища и научните организации. Най-ниското възнаграждение за тях става 2013 лв. за длъжностите, за които се изисква висше образование и 1610 лв. за длъжностите, за които се изисква средно образование,
Правителството отпусна допълнителни 184 млн. лв. за увеличаване на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научните организации, считано от 1 април 2024 г.
В периода 2014-2020 г. със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ са модернизирани и реконструирани 450 училища, в които се обучават над 250 000 ученици в цялата страна.
По регионалните програми за заетост ще се реализират общественополезни дейности за поддържане и опазване на общинската и държавната собственост – училища, детски градини, пътища, паметници на културата, както и за поддръжка и почистване на паркове и междублокови пространства.
Одобрени за финансиране по този модул на националната програма са общо 685 училища. Сред тях има 90 държавни и 14 частни училища, за които не е необходим акт на правителството, за да получат средствата си от МОН.
Защитени са специалностите, които се предлагат в не повече от четири училища на територията на България, имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.
Необходимите средства в размер на 150 млн. лв. за компенсиране на държавните висши училища за намаления размер на приходите им в резултат от отпадането на таксите за обучение на студентите не са предвидени със Закона за държавния бюджет за 2024 г. нито като разход, нито като намален приход.
Това ще даде възможност минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се увеличи с 290 лв. – от 1 810 лв. на 2 100 лв.