EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Професия псевдо еколог. Загуби =1.5 млрд. евро

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Професия псевдо еколог. Загуби =1.5 млрд. евро

mail08:05 | 12.04.2015прегледи 3723 коментарикоментари 0


Мира Лазарова

За еко рекета се пише рядко. Често медиите се опасяват, че ако прояват критичност към т.нар. „зелени” организации, то те ще се окажат цензори в очите на будните граждани. Разследване на Нова телевизия показва организирана схема, в която под прикритието на грижа за природата функционира успешен модел за бърза печалба. Пред скрита камера бизнесмен е рекетиран за 200 000 евро от екоорганизация, която обещава да замълчи за евентуални замърсявания в проект за газификация на Пирдоп и Златица. Конкретният случай е следният:
ОВОС е оценка за въздействие върху околната среда и се издава от Министерството на околната среда и водите. Тази оценка е необходима за старта на някои бизнес проекти – енергийни или за добив на метал. Понякога, пак по преценка на екоинспекторите, ОВОС не се издава. Десетките природозащитни организации у нас обаче често атакуват пред съда проектите, които нямат ОВОС, с претенциите, че министерството не си е свършило работата по закон и има опасност от замърсяване. А някои от еколозите директно искат пари от бизнесмена с проекта, за да оттеглят жалбите си пред съда. С две жалби пред съда няколко сдружения, блокират проектите. Общински адвокат посредничи на еколозите и той ечовекът, които казва. „200 000 евро! 200 000 евро! Споразумението ще бъде стискане на ръка. Те депозират молбите за отказ от жалбите, с което да е ясно, че имат желание за прекратяване на делото. Нали, всичките тези неща се депозират при мен. Аз ги държа при мен”, заявява адвокатът. Бизнесменът се среща с председателя на екокоалицията, а той потвърждава, че иска парите и ще му спести финансовите загуби и съдебните разправии около забавянето на проекта.
Случаят предизвика реакцията на еко организации.
Една от най-активните е коалицията „За да остане природа в България“, която води десетки дела по различни казуси, отбелязва, че псевдоекологични организации бяха създадени от фирми с интереси в добивната индустрия, планинския и морския туризъм в национални и природни паркове и в защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000. Проекти на тези фирми унищожават или замърсяват околната среда и затова те искат да заобиколят закона. Спред коалицията показаното в предаването сдружение „Коалиция за устойчиво развитие“ е част от допълнителния състав на Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС) на Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Коалицията „За да остане природа в България“ ще представи в следващите дни своите предложения как да бъдат осветлени псевдоекологичните организации и кукловодите зад тях.

Според Владимир Каролев разкрития за рекет от Нова Телевизия псевдо-еколог Дончо Иванов води дело (номер 4343 от 2014) срещу софийския завод за боклук и кмета Фандъкова ЗАЕДНО с НПО на Генади Кондарев, кандидат за евродепутат на ПП Зелените и член на Коалиция "За да остане природа в България" на Борислав Сандов и Тома Белев. Това пише Каролев в своя профил във Фейсбук. Какво още казва Каролев:
„От протокола се вижда, че адвокатите, които ги представляват, работят в абсолютен тандем и сговор. Същият проект е минал както ОВОС, така и редица проверки на екологичния риск, включително от Европейската Инвестиционна Банка, прилагаща по-високи стандарти за околна среда, отколкото прилагаме в България. Но човекът на ПП Зелените заедно с Дончо Иванов блокират проекта, а паралелно същото се случва с третия метродиаметър. Стойността на двата проекта общо е около 1 милиард и 600 милиона лева, голяма част от които са европейски грантове. Толкова по темата как ръководството на ПП Зелените било чисто като момина сълза, работело безвъзмездно в името на хората и природата и нямало нищо общо с разкрития за рекет от Нова Телевизия Дончо Иванов. А аз знам само за едно дело, вероятно има още, в които съдят заедно. На директния ми и зададен три пъти въпрос към партийния активист Сандов "колко % от над 1000-те дела сте спечелили", отговор не получих. И неслучайно - наскоро изтече друго дело, в което Сандов и Ковачев едновременно и спонтанно получили амнезия да си внесат таксата от 10 лева и са отстранени от съда... три месеца след като са си пуснали жалбите - същото, каквото предложи Дончо Иванов на рекетирания бизнесмен, след като получи подкупа от 200 000 евро.
Да дам и аз няколко примери:
ТЕЦ Устово, който ще бъде изграден с най-модерни австрийски технологии и ще има вредни емисии колкото 1 автомобил, е блокиран от зелени партийци, които представят на местните, че едва ли не ще гръмне нов Чернобил.
Проектът на Мадара, който е разположен на стотици метри зад плажа на трънясало и запустяло лозе, бива представян от партийни екозащитници и някои журналисти като проект, който ще се изгражда на самия плаж (което е дори противоконституционно). Същите хора толкова обичат дивия плаж Карадере, че той е заприличал на кочина от непочистващи след себе си къмпингуващи (щом е държавно, що да чистиш?)
Първият лифт на Банско преди 10 години - природозащитни коалиции пускат жалба, която съдът отхвърля. След това входират една след друга още 57 абсолютно идентични жалби, с което забавят строежа повече от година. После 15 години твърдят точно обратното на поставеното от съда тълкуване на закона, лъжейки цялото общество.
Вторият лифт на Банско - минаващ в голямата си част през безлесна територия, изисква еднократно премахване на дървета (които ще се презалесят в троен размер), равняващи се на 0.25% от ежегодната незаконна сеч в България. Това се представя като свършека на света, докато на броени километри бракониери изсичат парк Пирин. На всичкото отгоре, българи в чужбина и чужденци ни се чудят как в Западна Европа строят лифтове, за да няма коли в националните паркове, а нашите "еколози" предлагат да строим пътища и паркинги, за да няма лифтове. Кой е по-тъп?
Трети метродиаметър в София - забавен, заради жалби на еко коалиции, че щели да се изместят подпочвени води и камионите да прашасат много къщите.
Публичните и частните инвестиции само по тези пет проекта надхвърлят всичките преки чуждестранни инвестиции за една година в България (близо 1.5 милиарда евро). В същото време, в Сребърна измряха пеликаните, а онзи ден в едно държавно стопанство измряха всички елени. Добре познатите ни еколози ги няма и не им дреме - умрял елен или пеликан няма как да ти даде пари.”

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6504