EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Процедура за прекомерен дефицит срещу 7 страни членки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Процедура за прекомерен дефицит срещу 7 страни членки

mail11:57 | 30.07.2024прегледи 536 коментарикоментари 0


Държавите членки на ЕС днес одобриха констатациите на Европейската комисия, че седем от 27-те страни на блока имат прекомерни бюджетни дефицити, предаде ДПА. Това дава тласък на официална процедура за прекомерен дефицит (ППД).

Страните членки одобриха препоръка на ЕК за започване на процедури относно държавни дефицити, които са твърде големи, и по този начин поемат твърде много нов дълг. Това са Белгия, Франция, Италия, Унгария, Малта, Полша и Словакия.

Целта на процедурите при прекомерен дефицит е да накарат държавите членки да контролират своите бюджети. На теория процедурите могат да доведат до скъпи санкции, но това никога досега не се е случвало.

Страните членки също се съгласиха да запазят отворена съществуваща процедура срещу Румъния.

Отварянето на процедурите означава, че към края на годината членуващите държави в общността ще бъдат помолени да одобрят препоръки от ЕК за това как да се справят с дефицитите в определен период от време, се казва в прессъобщение на ЕС.

Министрите, представляващи своите страни в Съвета на Европейския съюз, взеха отделни решения за всяка от седемте страни членки.

Решенията бяха взети чрез писмена процедура, а не на заседание на Съвета. На седемте държави не беше позволено да участват в решенията по техните собствени случаи.

Договори, които са в основата на Европейския съюз, гласят, че страните членки не могат да имат по-големи бюджетни дефицити от 3 на сто от техния брутен вътрешен продукт (БВП), както и по-голям държавен дълг от 60 на сто от БВП.

От засегнатите седем държави Италия има най-големият бюджетен дефицит през 2023 година - 7,4 на сто от БВП, според изявлението на ЕС. Унгария има бюджетен дефицит от 6,7 на сто, Румъния - 6,6 на сто, Франция - 5,5 на сто, Полша - 5,1 на сто, Малта и Словакия по 4,9 на сто и Белгия - 4,4 на сто.

"Дългогодишните структурни предизвикателства възпрепятстват конкурентоспособността на ЕС", каза изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис в изявление през юни. "Очакваме с нетърпение да получим национални фискални структурни планове от държавите членки, които намаляват дълга и дефицита и отразяват днешните препоръки", добави той миналия месец./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg