АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
Растежът на световната икономика догодина ще остане значителен и ще бъде на ниво от около 3 на сто на фона на намаляването на лихвените проценти от много големи централни банки и силното представяне на американска икономика, съобщи Ройтерс, като се позова на анкета сред 500 икономисти.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Инфлацията в еврозоната се понижи до 1,8 на сто за миналия месец, показват официалните данни, публикувани днес, което е под целта на Европейската централна банка от 2 на сто. ЕЦБ намали лихвените проценти два пъти досега през годината и ще го направи отново през декември, показва проучване на Ройтерс.
Предвижда се да бъдат намалени лихвените проценти по отпуснати вече кредити за придобиване на недвижими имоти. Това обяви управителят на Китайската народна банка (People's Bank of China) Пан Гуншън, цитиран от ДПА.
Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.
Има и положителни знаци във външната търговия и инвестициите в резултат на промяната на лихвените проценти, инициирана от Европейската централна банка през юни.
Водещи централни банки започнаха да намаляват основните си лихвени проценти или са напът да ги понижат. Те дадоха знак, че ще приемат подобно решение, ако преценят, че мерките им за овладяване на високата инфлация са довели до нейното трайно понижение , предаде Асошиейтед прес.
Бъдещите ни решения за лихвените проценти ще зависят от това дали инфлацията се доближава до нашето целево ниво от 2% достатъчно бързо, дали общият ценови натиск ще отслабне и дали нашата парична политика ще продължи да бъде ефективна за ограничаване на инфлацията, отбеляза Кристин Лагард.