EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Пряка връзка "АЕЦ "Белене" - сметки за ток

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пряка връзка "АЕЦ "Белене" - сметки за ток

mail09:45 | 19.02.2013прегледи 2089 коментарикоментари 2


Мара Барева, БТА
Лошите управленски решения и сделките, сключени в нарушение на Закона за обществените поръчки по проекта "Белене" допринасят за повишението на цената на тока, която сега плащаме всички ние. Това каза директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция Теменужка Петкова. Докладът на АДФИ след извършената проверка в ЧЕЗ е предаден на прокуратурата, а до 20 дни ще приключат
проверките на АДФИ в ЕВН и в Енерго-Про. Ако има констатирани нарушения ще сезираме прокуратурата, посочи още Петкова.

Въпрос: Госпожо Петкова, какви са основните и най-грубите нарушения от проверката на АДФИ в ЧЕЗ? На каква стойност са услугите и дейностите, които дружеството е предоставяло на външни фирми?
Отговор: Най-силно впечатление ни направи, че голяма част от разходите на дружеството "ЧЕЗ Разпределение България" са направени, без да са провеждани обществени поръчки по Закона за обществените поръчки. Такова изключение се предвижда в закона, когато услугата се предоставя от свързани дружества. В резултат на това през 2011 г. 83 процента от осчетоводените разходи за външни услуги са за сметка на свързаното предприятие "ЧЕЗ България". От общо 65 млн. лв. разходи , 54 млн. лв. са плащани на "ЧЕЗ България".
През 2011 г. 92 процента от осчетоводените разходи за материали са отново за сметка на "ЧЕЗ България" - тоест от малко над 5 млн. лв. разходи за материали 4,9 млн. лв. са по договор с "ЧЕЗ България". По силата на така наречените SLA договори "ЧЕЗ Разпределение България" е аутсорсвало своята дейност по отношение на правни, счетоводни, информационни услуги, администриране на човешки ресурси и всякаква друга дейност, включително и подготовка на документация за възлагане на обществени поръчки на свързаното предприятие "ЧЕЗ България".

Въпрос: Може ли да се каже, че по този начин са били увеличавани признатите от ДКЕВР разходи, които се плащат след това от потребителите?
Отговор: Това не е нарушение на закона за обществените поръчки, тъй като става дума за изключение от него, но сключването на договори, без да е налице реална конкуренция не ни дава гаранция дали това е най-добрата цена и най-добрите условия, при които се сключват договорите, тъй като липсва пазарната цена. Договорите така са сключвани, че "ЧЕЗ Разпределение България" поема всички разходи на своето свързано предприятие "ЧЕЗ България" като не се поставя никакво ограничение на цената - до какъв праг могат да се простират тези разходи. Това означава, че тези разходи, които извършва свързаното предприятие са неконтролируеми от "ЧЕЗ Разпределение България". Най-сериозните нарушения в областта на обществените поръчки това са непроведени процедури при наличие на всички предвидени в закона условия. Констатирали сме случаи на непроведени процедури на стойност над 500 000 лв. - при избор на одиторска компания, телефонни услуги, закупуване на самолетни билети, физическа охрана, пощенски услуги. За целия проверяван период не е налице нито една обществена поръчка за доставка - на материали, консумативи и други. По този начин не можем да кажем каква е реалната цена на доставяните стоки и материали в "ЧЕЗ Разпределение България". Съставили сме 13 акта за административни нарушения и сме наложили имуществена санкция  от 15 000 лв.

Въпрос: Какви законови промени се налагат, за да се избегне предоставянето на дейности без провеждане на обществена поръчка? В какви срокове могат да се случат те?
Отговор : Става въпрос за изключение, заложено от 2006 г. в Закона за обществените поръчки, което би могло да бъде отстранено.

Въпрос: Има ли дотук поне от вашата проверка причини за отнемане на лицензията на ЧЕЗ?
Отговор: Нашият доклад е обект на анализ от страна на регулатора, ние сме констатирали безспорни нарушения на ЗОП, както и проблемите във връзка с прилагането на изключението в ЗОП и до какво то води, така че е изцяло в компетенцията на регулатора да прецени биха ли могли тези факти да бъдат основание за отнемане на лиценза.

Въпрос: Колко време ще ви отнеме проверката в другите две електроразпределителни дружества? Защо по-рано не започнахте проверки в електроразпределителните дружества?
Отговор: Мобилизирали сме всички сили и предполагам, че до 20 дни ще приключи проверката в другите две ЕРП. През 2006 г. беше извършена мащабна реформа в Държавния
финансов контрол, той бе закрит, а от 1 200 одитори останаха 94 инспектори за цялата страна. Законът бе променен и ние нямахме право по собствена инициатива да извършваме проверки, а само при наличието на сигнал можехме да проверяваме обществена поръчка или сигнал за други нарушения. През 2011 г. бе направена нова законодателна промяна и от 2012 г. вече имаме право да извършваме проверки въз основа на утвърден годишен план. Това ни даде възможност през лятото на 2012 г. да започнем проверка в ЧЕЗ.

Въпрос: Какво проверява сега агенцията в ДКЕВР? Кога се очаква да приключи проверката?

Отговор: В ДКЕВР проверяваме и анализираме всичко, свързано със събирането и разходването на такси за утвърждаване или изменение на цените в електроенергетиката в това число и ценообразуването. Надяваме се и тази проверка да приключи до 20 дни - към 10 март да имаме резултат. Ако констатираме нарушения в дейността на комисията, ще сезираме прокуратурата. Докладът от проверката в ЧЕЗ е изпратен на органите на прокуратурата.

Въпрос: Вие се занимахте основно с документите по проекта АЕЦ "Белене" и открихте редица нарушения. Може ли да се каже, че този проект косвено също е оскъпил цената на електроенергията за потребителите?

Отговор: През последната година и половина извършихме много сериозна проверка на документацията на проекта "Белене". Констатирахме едни от най-тежките нарушения на законодателството в областта на обществените поръчки - най-голямата по стойност непроведена процедура, която сме установявали досега - 200 млн. лв. по договор, сключен между НЕК и "Атомстройекспорт".
Непровеждането на процедура означава, че нямаме яснота и гаранция, че това е реалната цена. Това пък означава, че непровеждането на процедура ни дава основание да считаме, че не са защитени интересите на НЕК и българската страна. Констатирахме и сериозно нарушение при получаването през 2007 г. на кредита от БНП "Париба" в размер на 250 млн. евро. Средствата са изтеглени, за да се ползват като мостово финансиране на проекта АЕЦ "Белене" през първата година на неговото изграждане, но впоследствие са изразходвани за общи фирмени разходи на НЕК. Това допринася сега за тази цена на тока, защото  държавната НЕК попада в тежко финансово състояние, именно след подобни сделки. Всички тези неща безспорно влияят и са довели до увеличаване на цената на електроенергията, която всички ние плащаме.

 


Тагове: сметки, Белене
 
Коментари
 
Ина - 12-03-2013 г. 12:09:46

Добър ден.Някои във вашият вестник попитал ли се само що за директор е г-н Владимир Стоянов Христов " Джипа"в НЕК.Какви ги вършел в АЕЦ Козлодуй.Какви ги върши и сега?Как стана милионер масон и т н.О спи ли бог о бог не види ли?Или чадърите над него:Р.Овч.и тъст му генерал от ДС ще го извадят от л....та?

ЛЮБМИР - 07-10-2013 г. 09:30:57

ЗАЩО ЗА БОГА КОМЕНТИРАМЕ , КАТО НИТО НИ СЕ ОТГОВАРЯ , НИТО СЕ КОМЕНТИРА.Или Ви е страх от отмъщение!

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg