АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Доклад анализира представянето на глобалната конкурентоспособност на Европа въз основа на ключови показатели като публични финанси, бизнес среда и пазар на труда.


ЕСО разработва програма за ускорено внедряване на ВЕИ от публични субекти, другата публична политика, която ББР ще подкрепи, е вторият етап на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която се разработва в момента.


Кирил Ананиев е утвърден специалист в областта на публичните финанси с дългогодишен опит в Министерството на финансите, включително като министър и заместник-министър. Бил е и министър на здравеопазването.


Решението за мотивите на двете възможни теми за бъдещия дизайн е взето след предложения, предоставени от две консултативни групи от цялата еврозона, и е в съответствие с предпочитанията по темите, изразени от повече от 365 000 европейци в публични проучвания, проведени през лятото на 2023 г.


Анализът на Министерството на финансите показва, че дефицитът по държавния бюджет, който ще се генерира за първото тримесечие на 2025 г., е около 3,634 млрд. лв. Той се базира на разчетите за обичайните разходи и трансфери, необходими за нормалното функциониране на системите в държавата.


Всичко това хвърля много сериозно съмнение върху потенциала на новото управление да овладее бюджетния популизъм и да вкара устойчиво държавните финанси в разумна рамка.


Проверени са 452 ОП на обща стойност 326 605 813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.


Първата криптовалута в света днес е с обща пазарна капитализация от 2.1 трилиона щ.д. и променя бъдещето на световните финанси. Днес BTC е в ТОП 7 на активите с най-голяма пазарна капитализация.


Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит