АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нетната ѝ загуба през второто тримесечие е достигнала 807,8 млн. евро (885 млн. д.) спрямо 190,4 млн. евро миналата година. Тримесечните приходи са се понижили с 23% до 128,7 млн. евро, най-вече заради слабите продажби на Covid ваксините, разработени заедно с американската "Пфайзер" (Pfizer).
Тези финансови резултати на "Бионтех" отразяват ограничените продажби на ваксината срещу КОВИД-19, разработена съвместно с американския фармацевтичен гигант "Пфайзер" (Pfizer). Приходите от продажбите на тази ваксини и на нейните варианти през първите 6 месеца на 2023 г., намаляват до 1,4 милиарда евро при 9,57 милиарда евро през същия период на 2022 г.
Фармацевтичният производител, който заедно с германския си партньор "Бионтех" (BioNTech) разработва и продава ваксина срещу вируса, се насочва към цена от 110-130 долара за ваксина, след като Съединените щати преминат към свободното им предлагане на търговски принцип през следващата година.
За нарушаване на патентното право при разработването на първата одобрена в САЩ ваксина срещу КОВИД-19, като твърди, че те са копирали нейна технология, разработена години преди пандемията.
"Пфайзер" очаква 32 милиарда долара приходи от продажбите на ваксината си, и още 22 милиарда долара от лекарството си срещу Ковид-19 "Паксловид". Това се оказа под прогнозите, което свали акциите на компанията с 4%. Те очакваха приходи от 33,79 милиарда долара от ваксината и 22,88 милиарда долара от лекарството.
Лекарството ще се продава под търговското название "Паксловид". Американците ще могат да приемат у дома, за да се предпазят от най-тежките ефекти на вируса, предаде Асошиейтед прес.
Държавите от ЕС могат да използват противовирусните таблетки за лечение на COVID-19 на компанията "Пфайзер" - паксловид, в ранните етапи след поставяне на диагноза, въпреки че все още не е приключила пълната процедура по регулаторен преглед, съобщи европейският регулатор на лекарствата, цитиран от Ройтерс.
Проследени до рекламната и маркетингова агенция Fazze, работеща от Русия за неизвестен клиент, са проследени в различни социални мрежи. Разпространявани са подвеждащи твърдения, които оспорват безопасността на тези ваксини.
Стойността на една доза от препарата на "Пфайзер" вече е 19.50 евро, при предишна цена 15.50 евро. Ваксината на "Модерна", също за една доза, вече струва 25.50 евро при 19 евро в първия договор.
От „Пфайзер“ и „Бионтех“ смятат още, че наблюдаваният спад в ефикасността на ваксините в Израел след шест месеца показва, че поставянето на трета доза може да е необходимо в рамките на половин до една година след пълен цикъл на ваксинация.