АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Манов, билков, горски, лавандулов мед могат да дегустират минувачите на градския площад "Свобода" в Хасково тези дни. Провокирани са от изложението в центъра на града, където могат да опитат от различни видове "течно злато". Производството е на местното Сдружение "Пчела-Източни Родопи". В него членуват 45 души.
На месеца на колективния щанд на страната ни продукцията си представиха "Гая био фрут", "Каладан-Аракис", "Спасов гардън", "Интерфрукт Р", "Дунав плод", "Тера трейдинг - 2010", ЗП Анелия Кънчева Кръстева-Петрова, ЕТ Боян Боянов - Пчела - К Руска Боянова.
За да бъде биоиндикатор даден организъм, той трябва да отговаря на редица условия – да натрупва токсини от околната среда, да е многочислен, да се среща в няколко области на света, да изпълнява една и съща роля в екосистемите. Изследванията показват, че обикновена медоносна пчела (Apis mellifera) е отличен биоиндикатор.
Данни от последните изследвания на територията на Европа показват, че генетичното разнообразие на медоносните пчели като насекоми с огромно биологично, екологично, стопанско и икономическо значение е застрашено.
Според Иван Бялков, председател на Сдружение „Родопска пчела“ – Смолян досега пчеларите са прибрали по около 20 кг мед от кошер. През 2018 г. количествата са били двойно по-малки, или по 10 кг от кошер.
Една медоносна пчела достига дължина едва около 15 мм, но тя има специални приспособления за максимално събиране на цветен прашец и нектар от цветовете.
Тази зима са загинали около 25-30% от пчелните семейства, на места до 50%, но няма синдром на празния кошер у нас.