АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Земеделци и пчелари в селата в Ямболско отварят вратите на фермите си за посетители на всякаква възраст, но най-вече за децата. В едночасови турове те ще могат да се докоснат до природата, земята и земеделието по занимателен и образователен начин.
„Пчеларски университет“ отново предлага три вида обучение - от изцяло онлайн курс до лекции в реално време и практически обучения от професионални пчелари на терен. В основния курс „Професия пчелар“ участват 46 курсисти, като със съдействието на партньорите в програмата, 10 от тях спечелиха стипендии и се включват напълно безплатно в това незабравимо приключение.
Бундалов е на 30 години и в момента отглежда 200 пчелни семейства в два пчелина. Разказа, че с пчеларство започва да се занимава от любопитство покрай свои колеги, които имали кошери. "Реших да започна с два кошера, колкото да има какво да си говоря с колегите. После станаха десет, а сега са вече 200", добави пчеларят.
Средно шест -седем кг от кошер са добивите на смолянските пчелари тази година. Намалението в реколтата според Надежда Митева е обяснимо, след като годината бе изключително странна в климатично отношение.
Пчеларският университет предлага три курса на обучение - от изцяло онлайн курс до лекции в реално време и практически обучения от професионални пчелари на терен.
Платформата работи с работи с около 30-32 пчелари в България и десетина в Румъния, където в момента разработва абсолютно същия модел.
Тече записването за новата учебна година в първото любителско училище за пчелари – „Пчеларски университет“, което реализира второто си издание у нас с подкрепата на „зеления“ ритейлър Kaufland България. Целта на проекта е да насърчи пчеларството у нас и да обучи ново поколение модерни пчелари.
Съгласно схемата от безвъзмездна финансова помощ до 62 000 евро на бенефициер ще могат да се възползват: Животновъди, отглеждащи дребни и едри преживни животни, коне, пчелари, производители на плодове и зеленчуци, производители на розово масло, винени лози, ядки и тютюн
Управителният съвет на Държавен Фонд „Земеделие” (ДФЗ) отпусна 30 млн. лв. за 2022 г. за краткосрочни кредити на производителите на плодове и зеленчуци полско и оранжерийно производство и на стопаните, отглеждащи едри и дребни преживни животни.
Програмата е съставила класиране на кандидатите за подпомагане, поради високия интерес на пчеларите към дейност 1 „Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелни продукти“ от мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари“.