АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.


Дейностите, за които е допустимо пчелар да получи финансиране, следва да генерират допълнителни разходи и пропуснати ползи за пчелно семейство. За целта се прилага подхода за годишна еднократна сума въз основа големината на пчелина/стопанството.


Австрийската столица откри онлайн борса за подвижно пчеларство. Идеята е проста: физически лица или земеделски стопанства предлагат онлайн големи площи с цъфтящи растения. След това пчеларите преместват кошерите си на тези места, а ползата от това е взаимна.


Производството в някои окръзи е по-ниско със 70 процента, докато спадът в други е между 50 и 60 процента. Общо се очаква продукцията да бъде около 45 процента по-малка в сравнение със средното годишно производство.


Програмата е съставила класиране на кандидатите за подпомагане, поради високия интерес на пчеларите към дейност 1 „Подпомагане на закупуването на техническо оборудване при първичния добив и обработка на пчелни продукти“ от мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари“.


За пчеларите и растениевъдите се изисква само обектът (парцел или пчелин) да се намират на територията на общината. При животновъдите е необходимо да се докаже, че част от фуража е от планински регион и че животните са прекарали 2/3 от живота си там.


Припомняме, че по Националната програма по пчеларство за 2021 г. са одобрени 1 952 кандидати за подпомагане, като заявената финансова помощ е в размер на 8 052 644 лв.


Близо 2000 (1 976) земеделски стопани заявиха желание за подпомагане на техните инвестиции. Общо ангажираният бюджет е в размер на над 8 млн. лв., съобщи ДФЗ.


Най-голям интерес има по мерки А и Д. По мярка А, за закупуването на техническо оборудване при първичен добив и обработка на пчелни продукти, са подадени 981 заявления за 2 185 161 млн. лв., като усвоеният бюджет е 89 %. По мярка Д, която е за закупуване на пчелни кошери, отводки и пчелни майки, подадените заявления са 924 за 2 100 875 млн. лв., а усвоеният бюджет е 78 %.


Ставката за подпомагане на едно пчелно семейство е 7 лв. Помощта има за цел да компенсира пчеларите във връзка с лошите метеорологични условия, COVID-19, както и заради проблеми с отравяния на пчели при провеждане на растителнозащитни мероприятия, които водят до унищожаване на пчелни семейства.