АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стана ясно, че държавната агенция USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
От сумата около 3,4 милиарда евро ще бъдат използвани за насърчаване на внедряването на технологии за декарбонизация в Европа, в това число и за батерии за електрически превозни средства.
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Акцентира се върху необходимостта от инвестиции в цифровизация и създаване на икономически профил, ориентиран към младите хора. Стратегията включва например създаването на бизнес инкубатор, център за трансфер на технологии и дигитален хъб, които ще допринесат за повишаване нацифровите умения.
Те са в областта на енергетиката, транспорта, фармацевтичната и хранителната промишленост, регионалното и общинското развитие, водоснабдяване и канализация, третиране на битови отпадъци, околна среда, здравеопазване, сателитни технологии, научно изследователски и развойни дейности и др.
Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи за осигуряване на трансформацията в земеделието чрез качествени продукти и услуги. Предложението за откриване на Института е на ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив след решение на академичния съвет на висшето училище.
Чрез провеждане на дейности, утвърдени от най-добрите европейски и световни практики, програмата ще подпомогне повишаването на кадровия потенциал и развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на ядрената енергетика и пряко свързаните с нея ядрени науки, технологии и инженерство. Средствата за нейното изпълнение са размер на 8 500 000 лв., а срокът - до края на 2030 г.
Това заяви ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков по време на представяне на доклад на тема "Продоволствена сигурност, устойчиви аграрни системи и интелигентни технологии за управление на климата", с който той запозна участниците в двудневния Национален симпозиум на тема "Продоволствена сигурност и устойчиво развитие".
То е едно от най-големите автомобилни изложения в Европа и тази година ще зарадва посетителите с последно поколение коли, технологии и атракции, разпределени в шест изложбени зали, както и на откритата изложбена площ пред Интер Експо Център.