АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пчеларството – застаряващ бизнес
Средната възраст на пчеларите у нас е 70 г. и трябва по-младите да поемат щафетата от тях, защото страната ни е традиционен производител на мед и имаме около 640 000 пчелни семейства. Това заяви председателят на УС на Националния браншови пчеларски съюз Пламен Иванов.
Започва националната информационна кампания "Мед на нашата трапеза" - целта й е да се увеличи употребата на родни качествени пчеларски продукти и то от най-ранна възраст, за да привикнат децата към консумация на български мед и пчелни продукти, съобщи Иванов. Кампанията е част от националната програма по пчеларство за тригодишен период 2011-2013 г. по проект с финансовата подкрепа на ЕС и на България. Разкриваме детска академия по пчеларство с обучение за бъдещи пчелари, заяви експертът проф. Янаки Караджов. От тази есен започва своята дейност колеж с 3 г. обучение с такса от 500 евро годишно и кабинет по апитерапия в КНСБ, посочи той.
Фармацевтичната мафия увеличава непрекъснато цените на лекарствата, а продуктите от мед имат своето благотворно и безвредно влияние върху лечението на редица болести - Алцхаймер, диабет, множествена склероза и др., поясни експертът. Ако американците сега са се сетили на покривите си да отглеждат пчели, в България имаме десетки години традиция, от която не бива да се отказваме, напомни професорът. Неслучайно японците обявиха 21 век като векът на апитерапията вследствие и на здравословната употреба на кисело мляко и мед живеят с 15 г. повече от българите, каза проф. Янаки Караджов. Изследвания показват, че промените в екологията рефлектират и по пчелите. В Пирдопско, когато се усилва производството на тежки метали, пчелите изчезват, посочиха експертите. В Родопите дори има открита радиация в гъбите "пачи крак", пак поради екологични замърсявания. В България има няколко зони, особено където се добиват руди, застрашаващи популацията на пчелите. /БГНЕС
Tweet |
|