EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Първа продажба на държавен дял в ЕРП

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Първа продажба на държавен дял в ЕРП

mail17:57 | 11.05.2010прегледи 1518 коментарикоментари 0


Мира Лазарова

България ще продаде своя дял от 33% в енергоразпределителното дружество Е.ОN България, контролирано от германската компания E.ON, за да подпомогне финансовото състояние на държавата, съобщи икономическият министър Трайчо Трайков, предаде агенция Reuters. Правителството обяви плановете си за продажба на държавните миноритарни дялове в 55 компании, обхващащи от енергийни мощности до производители на оръжие, като част от пакета строги икономически мерки за борба с растящата рецесия.
„Решихме да започнем процедура за приватизация на държавния дял в Е.ОN. Очакваме процедурата да отнеме три до пет месеца”, каза министърът на пресконференция.
Преди седмици Трайков каза, че държавата ще получи около един 1,6 млн. лева дивидент за 2009 година от ЕРП за Североизточна България – Е.ОN. Тогава стана ясно, че правителството е поискало размерът на дивидента да е 80 % от печалбата на дружеството, но компанията се е съгласила само на една четвърт.
Трайков обясни, че подходът при разпределянето на дивидента и за останалите две дружества CEZ и EVN ще е сходен, но все още не е ясно окончателното решение на двете компании.
Впрочем председателят на УС на Е.ОN България Гюнтер Шуберт изрази тогава мнението, че добре ще бъде държавата да остане собственик на дялове си в електроразпределителните дружества, като гаранция, че те ще бъдат проверявани както от различни инстанции, така и от самата държава.
Отношенията между кабинета и ЕРП-та се обтегнаха, когато премиерът Борисов поиска проверка на тяхната инвестиционна програма в България за последните години.
Проверката, която се извършва от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) с НАП и ДАНС дава основание да се констатира, че съществуват проблемни моменти в едни или други разходи на ЕРП,  както и в аутсорсваните им дейности, съобщиха в началото на май от ДКЕВР .
Особено внимателно се проверява изпълнението на инвестиционните и ремонтните програми – при някои те са преизпълнени при други са изпълнили 60 %.
След регулаторен одит  ще стане ясно и какво е изпълнението на лизенционните дейности.
Досега ЧЕЗ има издадени две наказателни постановления от регулатора по Закона за енергетиката във връзка с неизпълнение на сроковете за връщане на едномесечно отчитане на тока – за 60 000 лева и за 100 000 лева.
Трите ЕРП-та са подали заявления за цени на електрическата енергия от 1 юли. Разликите с оповестените публично цени са малки – около 9 % увеличение за ЕОN и ЧЕЗ от действащите цени и около 3 % за ЕВН. Сметките обаче са правени, ако няма промяна в цената на обществения доставчик НЕК, компанията обаче настоява за повишение на цената на тока.
НЕК трябва да изпълни амбициозна инвестиционна и ремонтна програма и се нужда от приходи за тяхната реализация.
Очаква се всички проверки да приключат преди 1 юли.
 


Тагове: продажба, ЕРП,
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6218