АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Първата плаваща АЕЦ потегли към Чукотка
Русия пусна първия в света плаващ ядрен реактор, който пое към Северния ледовит океан въпреки предупрежденията на природозащитници, че това носи сериозен риск за региона, предаде АФП.
Зареденият с ядрено гориво „Академик Ломоносов“ потегли от арктическото пристанище Мурманск за плаване от 5000 км към Чукотка.
Руската агенция „Росатом“ обясни, че реакторът просто е алтернатива на изграждането на стационарен АЕЦ на сушата, която е замръзнала през по-голямта част от годината, както и че планира да продава такива реактори в чужбина.
Природозащитни групи обаче предупредиха, че проектът носи опасности, като го нарекоха потенциален „Чернобил на лед“ или „ядрен „Титаник“.
Експлозията по-рано този месец в Руския север при военен тест причини временен скок на радиоактивността, което създаде допълнително безпокойство.
Пътуването на реактора се очаква да продължи 4-6 седмици, като продължителността ще зависи от метеорологичните условия и количеството лед по маршрута.
Работата по 144-метровия плавателен съд „Академик Ломоносов“ започва през 2006 г. в Санкт Петербург.
Когато той пристигне в Певек – град с 5000 души население в Чукотка, той ще замени местен АЕЦ и затворен ТЕЦ на въглища.
Планирано е да започне да произвежда електричество към края на годината, което да доставя основно на петролните платформи в региона.
„Академик Ломоносов“ е с водоизместимост 21 000 тона, на него са монтирани два 35-мегавотови реактора, приличащи на тези, използвани в атомните ледоразбивачи. Екипажът му е от 69 души, като може да плава със скорост 3,5-4,5 възела.
Tweet |
|