EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Първите тарпанчета в Родопите

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Първите тарпанчета в Родопите

mail10:40 | 09.04.2012прегледи 706 коментарикоментари 0


С две малки кончета– мъжко и женско, се увеличи стадото на тарпаните, дивите коне, които преди половин година бяха докарани от Холандия в Източните Родопи в рамките на проекта „Новото тракийско злато“*. Малките тарпанчета се чувстват добре, спят на слънчевите склонове на възвишенията при Сбор, играят си и растат, разказва Христо Христов, координатор по дива природа в проекта. До средата на май се очакват още две кончета. Това според екипа на проекта е знак за успеха за реинтродукцията на тарпаните.
Преди хилядолетия тарпаните и други диви коне са живели в Европа, включително и в България, но са изчезнали с изключение на няколко хибрида, запазили се в Полша. Постепенно потомство на тяхна възстановка (коник) се увеличава. 12 от тези нови тарпани бяха докарани от Холандия в началото на септември 2011 година в района на изоставеното село Сбор, Крумовградско.
Стадото се състои от две групи коне, които живеят самостоятелно. След пристигането си от Холандия тарпаните бяха поставени в заграждение, за да могат да се адаптират към местните условия. Засега оградената площ е от около 26 хектара. В края на април площта ще бъде увеличена с още 10 хектара. Окончателното освобождаване на тарпаните в природата ще е вероятно през следващата година.

Първите тарпанчета все още нямат имена. Екипът планира те бъдат кръстени на официална церемония на 27 април в рамките на Дните на тарпана (27, 28 и 29 април 2012). Първите по рода си Тарпански дни се организират от „Новото тракийско злато“ съвместно с Община Крумовград и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Местни хора, туристи и всички, които се интересуват от дива природа, ще имат възможност да видят отблизо тарпаните. Експерти от „Новото тракийско злато” и млади екодоброволци ще разказват за тяхното обратно връщане в българската природа и очакванията по проекта.
В рамките на Дните на тарпана гости и туристи ще могат да видят изложба на животни от редки местни породи – Родопско късорого говедо, Сиво българско говедо, Каракачански овце и Каракачански кучета. Тези, които желаят, могат да се включат в ремонтиране и разширяване на заграждението, зад което конете живеят все още. Предвиден е конкурс за детска рисунка, работилница за сувенири от природни материали, засаждане на дръвчета, направа и поставяне на къщички за птици. На сцена на открито ще бъдат показани части от спектакъла „Зеленодиво“ на Театъра на Софийския университет Алма Алтер по романа „Тарпани“. Публиката ще има възможност за дискусия с автора Димитър Атанасов, режисьора Николай Георгиев и част от изпълнителите. Екип на БДЗП ще представи дейностите си в района и LIFE+ проекта, по който работят в момента- „Помощ за египетския лешояд”, а посетителите ще имат възможност да наблюдават птици. И през дните дни туристи и гости ще могат да опитат местни и биологични продукти на производители от района на Източните Родопи и да се докоснат до автентичния местен фолклор.

*„Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти екотуризъм, устойчиво развитие, биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в биологично земеделие. „Новото тракийско злато” е уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2235