АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В ЕС малко над 90% от производството на аквакултури е от отглеждане на шест търговски вида: сьомга, пъстърва, стриди, лаврак, ципура и миди.
Стопанството ще е в местността Лъката и ще е с площ от 5499 кв.м, където се предвижда интензивно отглеждане на риба и последваща продажба на готовата продукция. Заложено е производството на 55 тона дъгова пъстърва.
162 000 балкански пъстърви ще бъдат разселени тази година в планинските притоци на реките Струма, Места, Вит. Това е четвърта поред кампания на Югозападното държавно предприятие /ЮЗДП/, насочена към опазване на биологичното разнообразие и подпомагане на естественото възпроизводство на балканска пъстърва като местен вид чрез зарибяване, съобщиха от пресцентъра на ЮЗДП.
Предприятието е за преработка на риба, предвижда се в предприятието да се преработват до 300 тона годишно пъстърва от собствено и от други рибни стопанства.
Кампанията е насочена към опазване на биоразнообразието чрез подпомагане на естественото възпроизводство на балканската пъстърва като местен вид. Сега зарибяването ще се състои от 13 до 15 юни на територията на 16 поделения на Югозападното държавно предприятие.
Едва 400 хил. домакинства у нас консумират пъстърва поне един път в годината. Това се посочва в годишен доклад на ИАРА. Видът заема 13% от общото потребление в страната. По последни данни средната консумация на домакинство е 6,3 кг., а на човек – 2,6 кг.
Разплащателна агенция преведе субсидии в размер на над 540 хил. лв. по 3 проекта по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г. (ОПРСР).
Правителствено постановление отмени забраната върху безлактозно мляко и млечни продукти, млада атлантическа сьомга и пъстърва, картофени семена, лук, хибридна сладка царевица за посев, грах за посев, биологически активни добавки (БАД) и витамини.
За втори път Лидл България стартира кампанията „Дай шанс на Балканката”. Нейната цел е да спомогне за опазването на балканската пъстърва като вид в родните планински реки.
Проектите са за рибно стопанство в с. Сандрово, Русенско, рибовъдна ферма за шаран, толстолоб и бял амур в с. Крушовица, Врачанско, за разширяване на садкова инсталация за пъстърва на язовир “Доспат”.