АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
В момента дистрибуционният център обслужва 268 магазина в 10 държави, сред които България, Румъния, Гърция, Турция. Тук работят близо 300 души, като над 80 от тях работят в Дистрибуционен Център Божурище от първите му дни, допринасяйки през това време за развитието и успеха на логистичния център.
Индексът на "Сентикс", който измерва очакванията сред инвеститорите в страните от еврозоната за развитието на икономика й, намалява до минус 15,4 пункта през септември при минус 13,9 пункта през август. Това е най-ниското равнище на показателя от януари 2024 година. През август той се понижи за трети пореден месец.
Последните фискални данни на МФ за август 2024 година показват допълнително влошаване на бюджетната позиция и поставят много въпроси пред развитието на фискалните показатели до края на годината и вероятността от ограничаване на бюджетния дефицит под 3% от БВП.
Настояваме за незабавни действия за запазване на научно-изследователската и производствена дейност от страна на „Ел Би Булгарикум“ във Видин. Ремонтът на базата да започне в най-кратки срокове, за да продължи развитието на производството в един отрасъл, исторически свързан с икономиката и с името на България“, пише в приетата от общинските съветници декларация.
Споразумението, сключено през април с Китайската държавна банка за развитие, Банката за внос и износ на Китай и унгарския клон на "Банк ъв Чайна лимитед" (Bank of China Limited), "ще позволи да се финансира развитието на инфраструктурни и енергийни проекти".Заемът е за период от три години.
Споразумението е за издаване на гаранция по програмата на ЕС Invest EU за 40 млн. евро. Миналата година бе издадена гаранция за 125 млн. евро. Средствата ще послужат за развитието на малкия и средния бизнес в България.
Първата е нашата страна да представи средносрочен фискално-устройствен план. Очаква се България да поддържа общ държавен дефицит под 3 на сто от БВП и да запази държавния дълг на разумно равнище в средносрочен план.